Studija pokazala: Na Crvenoj listi mnoge vrste gljiva, mogle bi da izumru

J. V.
J. V.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Skoro trećina vrsta gljiva koje je procenila međunarodna grupa za zaštitu je u opasnosti od izumiranja zbog pretnji poput krčenja šuma i širenja obradivog zemljišta, pokazala je najnovija "Crvena lista" ugroženih vrsta.

Gljive – koje čine naučno "kraljevstvo“ koje je drugo po veličini odmah posle životinjskog carstva – igraju ključnu ulogu u nizu funkcija od razlaganja, preko varenja kod sisara do regeneracije šuma.

Za ljudska bića, oni takođe igraju važnu ulogu u pravljenju nekoliko moćnih lekova, uključujući antibiotike, kao i hleb i pivo.

Ipak, uloga ovih kvasaca, plesni i pečuraka koji su u osnovi života na Zemlji je „zanemarena i potcenjena“, saopštila je Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN), koja to pokušava da ispravi.

U svojoj najnovijoj „Crvenoj listi“ koja kategoriše vrste prema rizicima sa kojima se suočavaju, Međunarodna unija za zaštitu prirode navodi da je skoro trećina, ili 411 od 1.300 vrsta gljiva koje je procenila, u opasnosti od izumiranja.

"Gljive su ključne za ceo život. Bez gljiva, ekosistem može brzo da propadne“, rekla je Kerolajn Polok, viši programski koordinator u Jedinici za crvenu listu IUCN-a.

Gljive su najpoznatije kao pečurke, ali ovo su samo plodna tela organizma čiji se veći deo nalazi pod zemljom u velikoj mreži struktura „micelija“ nalik na koren.

Samo delić od nekih 2,5 miliona vrsta gljiva za koje se smatra da postoje formalno je identifikovan, što znači da je procena pretnji sa kojima se suočavaju bila spora u poređenju sa florom i faunom.

Jedan od najvećih izazova sa kojima se suočavaju je to što su njihova staništa zamenjena širenjem urbanih područja i poljoprivredom, čije oticanje azota i amonijaka takođe može da im naškodi, saopštio je IUCN.

Najmanje 198 vrsta na listi se suočava sa izumiranjem zbog krčenja šuma, navodi se u saopštenju. Čak i na mestima gde se praktikuje rotaciono šumarstvo, uništavanje starih šuma ponekad ne dozvoljava da se njihove gljivične kolonije ponovo uspostave.

(Telegraf.rs / Reuters)

Video: Ove pečurke nikako ne smete da pojedete

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>