Ledeno jezgro staro 1,2 miliona godina izvučeno na Antartiku
Međunarodni tim naučnika objavio je danas da su uspešno izvukli ledeno jezgro na Antartiku, koje je staro 1,2 miliona godina.
Naučnici su izbušili čak 2,8 kilometra zemlje kako bi došli do jezgra, a kako prenosi AP, analiza tog leda će pokazati kako su Zemljina atmosfera i klima evoluirali, kao i da će pružiti uvid u to kako su se ciklusi ledenog doba promenili.
Italijanski koordinator tog projekta Karlo Barbante izjavio je da će naučnici zahvaljujući ledenom jezgru razumeti šta se promenilo u pogledu gasova staklene bašte, hemikalija i prašine u atmosferi.
Isti tim prethodno je izbušio jezgro staro oko 800.000 godina, a radnici su bušili svakog leta tokom četiri godine na prosečnim temperaturama od oko -35 stepeni.
Italijanski istraživač Federiko Skoto, koji je bio među tehničarima koji su završili bušenje na lokaciji zvanoj ''Mala kupola C'' u blizini istraživačke stanice Konkordija, istakao je da je trenutak kada su stigli do jezgra bio sjajan za ceo tim.
Evropska unija je finansirala Evropski projekat za iskopavanje leda na Antarktiku (Beiond EPICA) uz podršku nacija širom kontinenta, a Italija je koordinator projekta.
Klimatolog u Pen Stejtu Ričard Alej, koji je nedavno dobio Nacionalnu medalju za nauku za proučavanje ledenih pokrivača, rekao je da je napredak u proučavanju ledenih jezgara važan jer pomaže naučnicima da bolje razumeju klimatske uslove tokom istorije.
(Telegraf Nauka/Tanjug)
Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.