Eksplozivna tajna otkrivena pomoću eksperimenata i matematike: Evo kako ludi krastavac izbacuje seme

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Tim naučnika rešio je misteriju koja je intrigirala naučnike vekovima: kako ludi krastavac izbacuje svoje seme? Do otkrića su došli kombinujući eksperimente, videografiju, analizu slike i napredne matematičke modele, saopštio je Univerzitet u Oksfordu.

Ludi krastavac (Ecballium elaterium), koji neki zovu i prskajući krastavac, poznat je po balističkoj metodi izbavicanja semena. Kada je zreo, plodovi jajolikog oblika otpadaju od stabljika i eksplozivno izbacuju seme u mlazu sluzi. Ovo lansiranje projektila, koje traje samo 30 milisekundi dovodi do toga da seme dostiže brzinu od oko 20 metara po sekundi i može da leti oko 10 metara.

Mehanizam ovog prskanja semenom i uspeh u reprodukciji nisu bili dobro shvaćeni. U novoj studiji, objavljenoj u The Proceeding of National Academy of Sciences (PNAS), stručnjaci sa Oksforda i Univerziteta u Mančesteru sproveli su više eksperimenata sa ludim krastavcem u Botaničkoj bašti Univerziteta u Oksforu.

To je uključivalo snimanje prskanja semenom pomoću brzih kamera, sa 8600 frejmova po sekundi, merenje plodova i stabljika pre i posle prskanja, sprovođenje testova i skeniranje netaknutog krastavca, kao i praćenje ploda u danima pre „lansiranja“.

Korišćenjem ovog kombinovanog pristupa, tim je otkrio ključne komponente strategije razmnožavanja biljke: sistem pritiska u plodu zbog gomilanja sluzne tečnosti, redistribucija tečnosti kroz biljku kako bi i stabljika ojačala, rapidni trzaj tokom koga se stabljika i plod okreću različitim smerovima i varijabilno lansiranje.

- Kada smo prvi put ispitivali ovu biljku u Botaničkoj bašti, lansiranje semena bilo je toliko brzo da nismo bili sigurni da li se zaista desilo. Bilo je veoma uzbudljivo ispitati to i otkriti mehanizam ove jedinstvene biljke – rekao je dr Derek Moulton, profesor primenjene matematike na Oksfordskom Institutu za matematiku i jedan od autora istraživanja.

How does the squirting cucumber squirt? New research has found the answer! It turns out that four key components make up a finely tuned seed dispersal system 👇 bit.ly/4g5stil(image or embed)
— Oxford Biology (@oxfordbiology.bsky.social) November 26, 2024 at 1:02 PM

- Ovo istraživanje nudi potencijalne aplikacije za bilogijom inspirisan inženjering, posebno za sistem slanja lekova, na primer mikrokapsula koje izbacuju nanočestice tako da je kontrola ključna – dodao je dr Fin Boks, koautor i istraživač sa Univerziteta u Mančesteru.

(Telegraf Nauka/University of Oxford)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>