• 0
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 1 min.

Zvučalo je kao mašina, ali bilo je nešto strašnije: Misteriozni zvuk razotkrio džinovskog predatora

 ≫ 

Vreme čitanja: oko 1 min.

Naučnici utvrdili da ulješure posećuju Monterejski zaliv češće nego što se misli

  • 0
Ulješura Foto: Ben Birchall / PA Images / Profimedia

Zvuk misterioznog kliktanja snimljen je nekoliko kilometara ispod površine Tihog okeana, u Monterejskom zalivu. Ovo je zbunilo naučnike, jer prvo nisu mogli da utvrde odakle to kliktanje dolazi, a onda ni ko ili šta ga proizvodi. Ipak, zahvaljujući podvodnim mikrofonima utvrdili su da je reč o zvucima koje ispuštaju ulješure, najveći kitovi zubani i džinovski predatori na vrhu lanca ishrane.

Zanimljivo je da su ti klikovi zapravo najglasniji biološki zvukovi na Zemlji, koji pod vodom dostižu 200 decibela, što je otprilike kao zvuk lansiranja rakete na kopnu, javio je SFGate.

- Zvučalo je kao mašina. Svaki klik trajao je samo delić sekunde – rekao je za SFGate Vil Ejstrajk, istraživač Američkog nacionalnog naučnog fonda pri Istraživačkom institutu Akvarijuma Monterejskog zaliva.

kit ulješura Foto: Shutterstock/Martin Prochazkacz

- To je zaista bilo kao traženje igle u plastu sena, čak iako je to najjači zvuk koji proizvodi neko živo biće. To je veoma zanimljivo za nas istraživače, jer nam tako govore o svojim životima. Oni su predatori na vrhu lanca ishrane – tigrovi okeanskih dubina – i njihovo ponašanje nam pokazuje lanac ishrane koji je teško istraživati – dodao je on.

Kako se navodi, ulješure nadoknađuju loš vid svojim zvukom. Kako se taj zvuk koristi u praćenju plena, Ejstrajk je imao zadatak da pomoću algoritma prati klikove više godina.

Revolucionarna studija objavljena je u Movement Ecology, a pokazala je kako ovi kitovi češće posećuju Monterejski zaliv nego što se mislilo, posebno tokom kasne jeseni i zime.

Snimanje je dovelo do toga da su ulješure snimljene u Monterejskom zalivu tokom 1.242 za sedam godina. Naučnici su uspeli da po zvuku identifikuju i pojedinačne kitove koji žive u tom delu Pacifika.

(Telegraf Nauka/SFGate)

Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>