„Izvrnuti“ fosil predstavlja novu vrstu sa potpuno očuvanom unutrašnjošću

D. M.
D. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Nova vrsta fosila iz vremena pre 444 miliona godina sa potpuno očuvanom unutrašnjošću nazvana je „Su“ – po majci osobe koja ga je otkrila.

Kao rezultat 25 godina rada paleontologa sa Lesterskog univerziteta, studija detaljno opisuje novu vrstu fosila sa brojnim segmentima, zvanično nazvanu Keurbos susanae.

„Su je izvrnuto, beznogo, bezglavo čudo. Njena unutrašnjost je mineralizovana vremeska kapsula: mišići, tetive i čak utroba su očuvani neverovatno detaljno. Međutim, njen oklop, noge i glava nedostaju – izgubljeni usled raspadanja od pre više nego 440 miliona godina“, kaže profesorica Sara Gebot sa Fakulteta za geografiju, geologiju i životnu sredinu. „Sad smo sigurni da je bila primitivni morski zglavkar, ali njene precizne evolucione veze ostaju frustrirajuće nedokučive“.

Oko 85% životinja na Zemlji danas su zglavkari i oni uključuju škampe, jastoge, paukove, grinje i stonoge.

Za njih postoje izuzetna fosilna svedočanstva iz vremena dužeg od 500 miliona godina, ali se obično radi o fosilnim ostacima spoljnjih elemenata, dok je „Su“ potpuna suprotnost pošto je fosilizovana njena unutrašnjost.

Fosil je pronađen na lokaciji Soom Shale, 400 kilometara severno od Kejptauna u Južnoafričkoj Republici, gde su se slojevi taložili na morskom dnu pre 440 miliona godina u vreme kad je katastrofalna glacijacija zbrisala oko 85% vrsta tokom jedne od velikih pet ekstinkcija.

Izgleda da je morski basen u kojem je „Su“ živela bio nekako zaštićen od najtežih uslova zamrzavanja i fascinantna zajednica životinja, uključujući „Su“, našla je tamo sklonište.

Uslovi u sedimentima gde je „Su“ završila bili su ekstremno toksični. Nije bilo kiseonika, ali još gore – smrtnosni (i smrdljivi) vodonik-sulfid je bio rastvoren u vodi. Istraživači misle da je neka čudna hemijska alhemija proizvela fosil i njegovu neobičnu unutrašnju prezervaciju.

Međutim, problem je u tome što neobična očuvanost „Su“ otežava poređenje sa drugim fosilima iz njenog vremena i stoga ostaje misterija gde je njeno mesto na evolucionom drvetu života.

Mali kop gde je profesorica Gebot pronašla fosil pre 25 godina na početku svoje akademske karijere skoro je nestao, tako da je malo verovatno da će biti pronađeni drugi primerci. Fosil je bilo vrlo teško protumačiti i Gebot se nadala da će biti pronađen drugi primerak sa glavom i nogama.

Fosil je izuzetno očuvan i mnogo je anatomije koju treba interpretirati – sloj na sloju izvanrednih detalja i složenosti. „Nakon 25 godina istraživanja izgleda da je ovaj fosil nedokučivo redak i ne mogu više da čekam“, kaže Gebot, „naročito pošto mi je mama nedavno rekla da, ako ću nazvati fosil po njoj, to konačno uradim pre nego što ona bude ispod zemlje i sama fosilizovana“.

„Kažem mami u šali da sam fosil nazvala ‘Su’ jer je ona takođe dobro očuvan primerak“, izjavila je Gebot, „ali sam ga zapravo nazvala ‘Su’ jer je moja mama uvek govorila da treba da se bavim onim što me čini srećnom. Za mene je to iskopavanje, pronalaženje fosila i zatim pokušaj da saznam kako su živeli, šta nam kazuju o drevnom životu i evoluciji na Zemlji“.

(Telegraf Nauka/Phys.org)

Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>