• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Načini hranjenja imaju ključnu ulogu u brzom povećanju težine beba

D. M.

Vreme čitanja: oko 2 min.

Istraživači sa Univerziteta Severne Karoline u Grinsborou pratili su 299 žena i njihovu decu od trudnoće do prvih dečjih koraka i ispitivali psihološke, biološke i sociološke faktore u kontekstu brzog povećanja težine kod male dece.

  • 0
bebe, dojenje, unicef, dojenje bebe, formula, furmula za bebe, dohrana Foto: Shutterstock

Otkrili su jaku vezu između načina hranjenja povezanih sa gojaznošću i brzog porasta težine.

Primeri načina hranjenja koji dovode do gojaznosti uključuju gledanje televizije tokom hranjenja bebe, hranjenje mlečnom formulom i dodatke u flašicu za bebe.

„Čime i kako roditelji hrane decu tokom prvih šest meseci života ima veliki uticaj na rizik od gojaznosti, a naročito je verovatno da će roditelji koji dožive veći stres tokom prenatalnog perioda pristupiti nezdravim praksama“, kažu istraživači.

Deca čija se težina brzo povećava pre nego što napune dve godine imaju veći rizik od gojaznosti. Pošto epidemija dečje gojaznosti još ne jenjava – više od 37 miliona dece širom sveta je gojazno – naučnici ispituju koja ponašanja i prakse podstiču brzo povećanje težine kod male dece.

Ova studija je deo programa sa ciljem boljeg razumevanja rizika od gojaznosti dece putem praćenja biološkog i socijalnog razvoja od pre rođenja do druge godine života.

Istraživači su regrutovali 299 trudnih žena i procenili njihovo fizičko i psihičko zdravlje – prenatalni psihobiološki rizik. Kvalitet istraživačkog uzorka uključuje različita porekla i socioekonomske statuse.

Nakon porođaja, ocenjeni su prilagođenost potrebama deteta (majčinska osetljivost), temperament deteta i nivo stresa (psihobiološki rizik), kao i prakse hranjenja koje vode ka gojaznosti.

Otkriveno je da prakse hranjenja koje vode ka gojaznosti snažno koreliraju sa brzim povećanjem težine beba i da je prenatalni psihološki rizik majki povećavao verovatnoću da će pristupiti hranjenju koje vodi ka gojaznosti.

Međutim, iznenađujuće je bilo da psihobiološki rizik beba nije značajno povezan sa brzim povećanjem težine posmatrano u okviru šireg modela sa praksama hranjenja.

Iako nalazi ističu koliko je značajno da roditelji redukuju prakse koje vode ka gojaznosti, važno je razumeti barijere na koje porodice mogu naići sa hranjenjem beba. Roditelji su često iscrpljeni i prenapregnuti između porodičnih i poslovnih obaveza i tekućih faktora stresa, i suočeni su sa mnoštvom informacija koje nije lako obraditi.

Dojenje jeste preporučljivo radi smanjenja rizika od gojaznosti, ali neki roditelji možda nemaju tu mogućnost.

Istraživači preporučuju da roditelji koji hrane bebu putem flašice budu u skladu sa bebom, uključujući praćenje znakova da je beba sita, brzine cuclanja i isključivanje televizora.

Takođe savetuju da se izbegava dodavanje cerealija, soka ili hrane za bebe u flašicu, kao i da se ne koristi flašica za smirivanje bebe koja nije gladna.

(Telegraf Nauka/EurekAlert)

Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>