• 0

Vreme čitanja: oko 1 min.

Mozak se menja u starosti, a muzika je ključ za njegovo razumevanje, pokazala nova studija

A. I.

Vreme čitanja: oko 1 min.

Professor Leonardo Boneti rekao je da promene u funkcionalnosti mozga "ne dovode nužno do patoloških stanja"

  • 0
Mozak, muzika Foto: Liliya Filakhtova / Panthermedia / Profimedia

Najnovija studija otkrila je da starije osobe mogu da se sete poznate muzike, isto kao i mladi ljudi, ali da delovi njihovog mozga moraju da rade napornije da postignu taj cilj.

Timovi istraživača sa Univerziteta u Oksforu i Univerziteta Arhus u Danskoj ispitali su 39 osoba starijih od 60 godina, kao i 37 mlađih ljudi, starosti između 18 i 25 godina, prenosi BBC.

Istraživači su nazvali muziku "inovativnim i vrednim načinom" da se poboljša razumevanje funkcionisanja memorije i mozga. Oni su naveli da bi to moglo da bude od značaja u pregledima kod starijih osoba kojima se otkriva rizik od pojave demencije.

Učesnicima studije puštana je muzika inspirisana kompozicijama Johana Sebastijana Baha. Potom je korišćeno MRI skeniranje da bi se uporedilo šta se događa u različitim delovima njihovog mozga u zavisnosti od toga da li su stariji ili mlađi.

Glavni istraživač studije professor Leonardo Boneti rekao je da nalazi pokazuju da promene u funkcionalnosti mozga "ne dovode nužno do patoloških stanja".

- Starenje nije samo proces tokom kojeg mozak sve slabije radi, već process u kojem se mozak menja kako bi se prilagodio izazovima i kompenzovao mehanizme koji postaju manje efikasni - objasnio je on.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>