• 0

Vreme čitanja: oko 3 min.

Marihuana opasna za mozak tinejdžera: Šokantno otkriće nakon magnetne rezonance 800 adolescenata

A. I.

Vreme čitanja: oko 3 min.

Štetan uticaj THC-a u kanabisu može da utiče na hemiju mozga, upozorili istraživači

  • 0
Kanabis Foto: Michael Schwarz / Panthermedia / Profimedia

Proizvodi od kanabisa danas su mnogo jači nego pre, jer sadrže veći procenat delta-9-tetrahidrokanabinola (THC), glavne psihoaktivne supstance, a njegovom štetnom uticaju naročito su podložni tinejdžeri, upozorili su naučnici. To je objavljeno nakon u istraživanju o upotrebi droga i zdravlju, koje je pokazalo da samo 35 odsto mladih u SAD od 12 do 17 godina smatra da postoji veliki rizik od štete koja nastaje pušenjem marihuane jednom ili dva puta nedeljno.

Klinički psiholog i naučnik u Istraživačkom centru iz Oklenda kaže da su mladi takvo uverenje najverovatnije nasledili od svojih roditelja, međutim roditelji ne shvataju da proizvodi koji se danas koriste nisu onakvi kakvi su bili nekada i da su proizvodi od kanabisa sada mnogo snažniji i mogu da povećaju rizik od zavisnosti i psihoza, prenosi sajens njuz.

- Godine 1995, ukupan procenat THC-a po težini biljnog materijala marihuane bio je oko četiri procenta, a sada je dostupna marihuana sa potencijom THC-a od 20 procenata ili više, dok koncentrisani proizvodi od kanabisa, uključujući vosak, pupoljak mogu da imaju THC potenciju do 95 procenata - rekla je ona.

Kanabis legalan u delu SAD

Kanabis je legalan za odrasle za rekreativnu upotrebu u 24 države u SAD, uključujući i prestonicu Vašington, a za medicinsku upotrebu je dozvoljen u 38 država i Vašingtonu.

Prema rečima pedijatra Bet Ebel s Medicinskog fakulteta Univerziteta u Vašingtonu, široka dostupnost kanabisa promoviše ideju da je bezbedan, što je, ističe ona, „netačna pretpostavka“.

- THC može da utiče na hemiju mozga na način koji nije bio predviđen. Neki od najgorih efekata mogu da imaju doživotne zdravstvene posledice, posebno za mladu osobu - rekla je ona.

Neurolog Jasmin Herd sa Medicinskog fakulteta u Njujorku kaže da koncentrovani proizvodi od kanabisa mogu da budu izuzetno snažni i toliko različiti od onoga što je poznato kao kanabis, da "moramo da počnemo da ih nazivamo drugačije".

Ona naglašava da je, kao i za druge droge, adolescencija posebno rizično vreme za upotrebu kanabisa.

- Mozak adolescenata se još razvija. Tokom ovog perioda, veze u mozgu adolescenata se formiraju, jačaju ili slabe. Vaš mozak pokušava da shvati šta je važno da nauči, a šta je važno da zadrži. Na taj proces THC negativno utiče", rekla je Ebel.

Prodavnica kanabisa u Italiji Foto: Tanjug/AP

Pokazalo se da se THC vezuje za jedan od glavnih receptora, nazvan CB1, endokanabinoidnog sistema koji utiče na mnoge funkcije u telu. U mozgu, endokanabinoidni sistem igra ključnu ulogu u razvoju organa i pomaže u regulisanju anksioznosti, bola, pamćenja, motivacije ponašanja i još mnogo toga. Endokanabinoidni sistem takođe doprinosi strukturnim promenama koje se dešavaju u razvoju mozga zrelih tinejdžera, a THC može da ometa signalizaciju sistema tokom ovog ključnog vremena i ostavi otisak na strukturi mozga.

Studije i na životinjama

Studije na životinjama pokazale su da izlaganje THC-u u adolescenciji može da smanji CB1 receptore u mozgu i dovede do dugotrajnih problema sa pamćenjem i učenjem.

Jedna od oblasti koje psihoaktivna supstanca menja je prefrontalni korteks, koji sazreva tokom adolescencije i koji je sastavni deo rešavanja problema i emocionalne regulacije.

Kod adolescentnih pacova kojima je ubrizgan THC, izbočine nervnih ćelija koje se povezuju sa drugim nervnim ćelijama su prerano smanjene i poremećen je prefrontalni korteks. Takođe postoje dokazi kod ljudi da THC menja mozak tinejdžera.

Istraživači su analizirali blizu 1.600 slika magnetne rezonance mozga skoro 800 adolescenata, snimljenih u proseku u dobi od 14 i 19 godina.

Postojala je povezanost između upotrebe kanabisa tokom pet godina i ubrzanog stanjivanja prefrontalnog korteksa, objavili su naučnici u JAMA Psichiatri 2021.

Upotreba kanabisa dovodi u opasnost i mentalno zdravlje tinejdžera, što važi čak i za nekoga ko koristi kanabis rekreativno, navodi Sajens njuz.

Adolescenti uzrasta od 12 do 17 godina, čija upotreba kanabisa nije dostigla prag za poremećaj upotrebe supstanci, imali su otprilike dvostruko veće šanse da razviju depresiju ili samoubilačke ideje od onih koji nisu koristili kanabis. Takođe, veća je verovatnoća da će početak upotrebe kanabisa u tinejdžerskom dobu dovesti do zavisnosti nego da počnete kao odrasla osoba, baš kao i alkohol, kokain i nikotin.

Ipak, mnogi tinejdžeri se okreću marihuani kao mehanizmu za rešavanje problema, bekstvo od problema, ublažavanje napetosti ili suočavanje sa besom

Kao i kod drugih supstanci, zdravstveni radnici preporučuju roditeljima da razgovaraju sa svojom decom o rizicima upotrebe kanabisa, kao i da je važno da roditelji uzmu u obzir poruke koje šalju o marihuani.

(Telegraf Nauka / TANJUG)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>