Keltsko naselje staro 2.200 godina pronađeno u Češkoj – sa mnoštvom zlatnih i srebrnih novčića

D. M.
D. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Keltsko naselje staro 2.200 godina sa novčićima i nakitom pronađeno je u Češkoj. Naselje i nekoliko stotina novčića i više od 1.000 komada nakita nađeni su u regionu Bohemija.

Lokacija, jedinstvena po razmerama i karakteru u Bohemiji, sadržala je ogroman broj drevnih dragocenosti, uključujući ćilibar i finu keramiku, saopštio je Muzej Istočne Bohemije. Lokacija nije bila kao utvrđenje, što sugeriše da bila značajan faktor u regionalnoj trgovini.

Naselje su pronašli arheolozi koji su istraživali oblast pre izgradnje autoputa. Osim vrednih artefakata, otkriveni su ostaci zgrada, uključujući kuće, proizvodne objekte i barem jedno versko mesto.

Pronađeno u blizini grada Hradec Kralove, naselje se prostiralo na oko 25 hektara – skoro 47 američkih fudbalskih stadiona, rekao je profesor arheologije Tomaš Mangel sa Univerziteta Hradec Kralove, jedan od vođa iskopavanja.

Neki od novčića su srebrni, a neki zlatni, mada još nije jasno koliko ih je tačno pronađeno – izgleda da ih ima nekoliko stotina. Nakit uključuje komade bronzanih i gvozdenih broševa, fragmente traka za nadlanicu, metalne delove kaiša, staklene kuglice…

Lokacija potiče iz latenske kulture, kulture iz gvozdenog doba koja se razvijala u delovima Evrope od otprilike 450. do 40. godine pre nove ere. Ta kultura se generalno povezuje sa Keltima i ima sličnosti u izradi umetnosti i artefakata, od kojih su mnogi sa antropomorfnim oblicima.

Novopronađeno naselje pomaže da bolje razumemo kako su naselja bila organizovana između trećeg i prvog veka pre nove ere.

Ko su bili stanovnici?

Kelti su bili različite grupe koje su živele širom kontinentalne Evrope, uključujući Gale u Francuskoj i Keltibere na Iberijskom poluostrvu. Tradicionalno se smatra da je keltski narod u Bohemiji bio iz plemena Boji.

Međutim, Mangel kaže da ne možemo biti sigurni da su Boji zaista živeli na novootkrivenoj lokaciji. Postojale su druge keltske grupe koje su živele u regionu i nisu nađeni nikakvi napisi koji nam govore ko je tačno tamo živeo.

Bohemija je zaista povezana sa plemenom Boji, ali nedavno istraživanje pokazuje da možemo reći samo da su bili naseljeni negde u centralnoj Evropi. Dok neki istraživači misle da ime „Bohemija“ dolazi od reči „Boji“, kaže Mangel, te dve reči možda nisu direktno povezane.

Naziv „Boji“ bio je povezan sa „Bojohemum“, drevnim nazivom za region, koji je povezan sa Bohemijom, koja je danas deo Češke. Veza Boji-Bojohemum-Bohemija-Češka Republika je kliše baziran na pogrešnim tumačenjima istorijskih izvora u 19. i ranom 20. veku, kaže Mangel. To jednostavno nije tačno.

Put ćilibara

Otkriće vrednih artefakata, uključujući ćilibar i finu grnčariju, ukazuje da su ljudi koji su tamo živeli verovatno trgovali ćilibarom i drugim proizvodima širom Evrope. Luksuzna keramika je možda napravljena u naselju.

Novootkriveno naselje je slično drugim naseljima na putu ćilibara. Ovaj trgovinski sistem je transportovao ćilibar od Baltičkog i Severnog mora do centralne Evrope.

Muzejska izložba nekih od artefakata iz ovog naselja biće otvorena tokom zimskih praznika.

(Telegraf Nauka/Live Science)

Video: Projekat o osnaživanju Romkinja iz Srbije uzor evropske naučne zajednice, osvojio Grand Prize

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>