Planinari u Češkoj nabasali na 3,7 kilograma zlatnih novčića iz Jugoslavije: Niko ne zna kako su tu završili

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

Šetajući padinama brda Zvičina u Češkoj dvoje planinara, čija imena nisu objavljena, pronašli su skrivenu riznicu blaga čija je vrednost procenjena na oko 300.000 evra. U riznici, otkrivenoj u februaru, bilo je 589 zlatnih novčića, izvanrednog nakita i drugih vrednih predmeta.

Cela riznica teška je oko 7 kilograma, a čak 3,7 kilograma čine zlatni novčići, navodi Arkeonews.

Planinari su prvo, u blizini granice sa Poljskom, pronašli aluminijumsku kutiju sa novčićima, raspoređenim u 11 grupa i obmotanih crnim platnom. Nedaleko odatle našli su i gvozdenu kutiju sa 16 kutija za duvan, 10 narukvica, češljem, lancem s ključem...

Stručnjaci Muzeja istočne Bohemije u Hradec Kralovu i dalje pokušavaju da shvate kako je ovako vredna kolekcija završila zakopana na ovoj lokaciji.

- Ovo je jedinstveno otkriće. Zakopati vredne predmete u zemlju praksa je od praistorijskih vremena. U početku su se zakopavali religijski predmeti, a kasnije se zakopavalo blago u teškim vremenima. Ovo je neočekivano velika kolekcija – rekao je na Fejsbuk stranici Muzeja istočne Bohemije u Hradec Kralovu Miroslav Novak, šef arheološkog odeljenja u tom muzeju.

Novčići nisu uobičajeni za vreme u kome su zakopani, potvrdio je numizmatičar u muzeju Vojteh Bradle.

- Blago je ležalo zakopano u zemlji nešto više od 100 godina. Prema utisnutim godinama, novčići su kovani od 1808. do 1915. Međutim, godina 1915. nije presudna za određivanje vremena zakopavanja riznice. Razlog je prisustvo nekoliko komada sa minijaturnim oznakama koje su mogle da nastanu isključivo u Jugoslaviji dvadesetih i tridesetih godina 20. veka – rekao je on.

Dodao je da su najvećim delom to francuski novčići, ali ima ih i austrougarskih, kao i nekoliko belgijskih i osmanskih.

- Međutim, potpuno nedostaju nemački i čehoslovački novčići – dodao je numizmatičar.

Kako se navodi, poreklo novčića je prava misterija i nikom nije jasno kako je blago zakopano baš na toj lokaciji. Jedna teorija da ga je sakrio češki državljanin koji je bežao nakon nacističke okupacije 1938, a druga da su ga zakopali Nemci koji su očekivali da će biti proterani nakon 1945. Treća teorija je da su zakopani u vreme komunističke monetarne reforme 1953.

(Telegraf Nauka/Arkeonews)

Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Владимир

    29. april 2025. | 19:20

    Нема шта да се сумња како је злато ту завршило, могуће је да је за време првог светског рата за време окупације Србије неко то злато опљачкао и пошто није могао да га понесе са собом успут закопао. Само се плашим да то злато није натопљено крвљу невиних жртава приликом крађе.

  • Nenad

    29. april 2025. | 19:55

    Odakle zlato tamo neko posten izneo iz zemlje isto kako prebacujy u strane banke.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>