
Novo otkriće o egipatskim piramidama! Da li će ovo promeniti sve?
Unutar Keopsove piramide otkriveni su natpisi za koje arheolozi veruju da potvrđuju ko je gradio ovaj monumentalni spomenik pre više od 4.500 godina, piše Dejli mejl.
Stari Grci su svojevremeno zabeležili da je spektakularnu grobnicu faraona Keopsa gradilo 100.000 robova koji su radili u tromesečnim smenama tokom 20 godina. Ali nova otkrića unutar Keopsove piramide promenila su narativ - pokazuju da su je gradili plaćeni, vešti radnici koji su radili neprekidno, uzimajući jedan slobodan dan na svakih 10 dana.
Egiptolog dr Zahi Havas i njegov tim nedavno su istražili niz uskih odaja iznad kraljeve odaje koristeći tehnologiju skeniranja i otkrili su dosad nepoznate zapise koje su ostavile radničke grupe. Takođe, otkrili su grobnice južno od piramide, večna počivališta veštih radnika, zajedno sa statuama radnika koji guraju kamenje i 21 hijeroglifskom titulom poput „nadzornik strane piramide“ i „majstor“.

Graditelji nisu bili robovi
- Otkrića potvrđuju da graditelji nisu bili robovi. Da jesu, nikada ne bi bili sahranjeni u senci piramida. Robovi ne bi pripremali grobnice za zagrobni život kao što su to činili kraljevi i kraljice i to unutar ovih grobnica – rekao je dr Havas gostujući u podkastu Matt Beall Limitless.
Najnoviji nalazi takođe rasvetljavaju kako je piramida građena - krečnjak je iz kamenoloma udaljenog svega 300 metara dovožen na lokaciju pomoću rampe od šuta i blata, čiji su ostaci pronađeni jugozapadno od spomenika.
Dr Havas sada radi na novoj ekspediciji, koju finansira Bil, a u okviru koje će robot biti poslat u piramidu.
Keopsova piramida je najveća egipatska piramida, a izgrađena je kao grobnica faraona Keopsa (2589-2566. pre nove ere). Ona je jedna od 3 piramide na platou kod Gize i zajedno sa Kefrenovom i Mikerinovom piramidom predstavlja jedino očuvano svetsko čudo antičkog sveta.
Natpisi i falsifikati
Natpisi su pronađeni unutar Keopsove piramide i tokom 19. veka, što je pokrenulo debatu o tome da li su falsifikovani stotinama godina nakon što je izgrađena.
- Postojala je debata o tome da li bi to mogao biti falsifikat, ali sada kažete da ste otkrili još tri natpisa unutar Kraljeve odaje? - pitao je Met Bil dr Havasa.
Arheolog je potom pokazao slike koje nikada ranije nisu pokazane javnosti, ističući imena ispisana na kamenu.
- Pronađeni su u odajama kojima je teško i opasno pristupiti, i koriste stilove pisanja koje samo obučeni egiptolozi mogu tačno protumačiti. Gotovo je nemoguće da je neko u skorije vreme mogao da falsifikuje nešto ovako. Morate se popeti oko 14 metara i provlačiti se kroz uske prostore da biste uopšte došli do tih odaja - rekao je dr Havas.
Arheolog je priznao da su neki evropski posetioci uspeli da uđu i ostave svoja imena urezana u kamen krajem 18. i u 19. veku.
- Ali natpisi koje smo mi pronašli su očigledno mnogo stariji, originalni grafiti drevnih egipatskih radnika - dodao je dr Havas.

Grobnice graditelja piramida
Uz natpise, drugo veliko otkriće bile su grobnice graditelja piramida. Dr Havas i njegov tim pronašli su oruđe unutar grobnica, kao što su kremeni alati i kamenje za udaranje, koji bi korišćeni u izgradnji Keopsove piramide.
- Osnova Keopsove piramide napravljena je od čvrste stene, uklesane 8,5 metara duboko u zemlju. To znači da su graditelji, nakon što su obeležili kvadratnu osnovu, sekli sve četiri strane stene dok nisu stvorili ravnu platformu od čvrstog kamena – bez blokova, samo stena. To se i danas može videti na južnoj strani Keopsove piramide – rekao je on.
Kako je objasnio, radnici su radili u timovima: jedni su sekli kamenje, drugi su ga oblikovali, a ostali su prevozili materijal koristeći drvene sanke vučene preko peska. Dodao je da je kamenje zatim pomerano pomoću rampi, za koje je arheolog rekao da je pronašao dokaze.
- Rampa je morala da krene od jugozapadnog ugla piramide i da se poveže sa kamenolomom. Iskopali smo ovo područje i na lokaciji označenoj kao C2 pronašli smo ostatke rampe – kameni šut pomešan sa peskom i blatom. Kada je rampa demontirana, nisu uklonili svaki trag, a ono što je ostalo je ono što smo mi otkrili - rekao je dr Havas.

Klali 11 krava i 33 koze dnevno
Kolega dr Havasa - Mark Lener - iskopavao je lokaciju istočno od piramide, otkrivajući ono što nazivaju „radničkim gradom“. Tim je otkrio objekte koji su se koristili za sortiranje usoljene ribe, veliku pekaru za hleb, barake i naselje u kojem su živeli radnici.
- Postoji popularan mit da su radnici jeli samo beli luk, crni luk i hleb, ali smo na lokaciji pronašli hiljade životinjskih kostiju. Stručnjak sa Univerziteta u Čikagu ih je analizirao i utvrdio da su Egipćani svakodnevno klali 11 krava i 33 koze kako bi prehranili radnike. Ovo je dovoljna da izdržava oko 10.000 radnika dnevno – rekao je dr Havas.
Robot od jednog centimetra
Met Bil je rekao da on finansira buduće istraživanje i pomaže timu u izgradnji robota od jednog centimetra, koji će proći kroz sićušnu rupu izbušenu sa strane Keopsove piramide. Velika praznina, otkrivena 2017. godine, proteže se najmanje 30 metara (100 stopa) iznad Velike galerije, uzlaznog hodnika koji povezuje Kraljičinu odaju sa Kraljevom u srcu piramide.
Dr Havas veruje da će unutar te praznine locirati izgubljenu Keopsovu grobnicu.
Drugi arheolozi se još nisu izjašnjavali o najnovijim tvrdnjama.
(Telegraf Nauka / Daily Mail)
Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.