
Stene na Islandu otkrile zašto je propalo Rimsko carstvo? Šok uzrok kraha imperije i stvaranja nove Evrope
Proučavajući neobične stene na uzdignutoj plaži na zapadnoj obali Islanda, naučnici veruju da su otkrili pravi razlog zbog koga je propalo Rimsko carstvo. Novi dokazi pružili su podatke o „malom ledenom dobu“ na samom kraju starog veka, u 6. veku, koje se poklopilo sa nestankom Zapadnog rimskog carstva, saopštio je Univerzitet u Sautemptonu.
Naučnici ovog univerziteta su, u saradnji sa kolegama sa Kraljičinog univerziteta Kanade i iz Kineske akademije nauka u Pekingu, proučavali neobične stene na Islandu.
Oni su otkrili da je stene tu doneo ledeni breg tokom kratko ledenog doba koj je počelo oko 540. godine i trajalo 200 ili 300 godina.
Istoričari već dugo raspravljaju o ulozi zahlađenja na Rimsko carstvo i njegovu propast. Ovo novo istraživanje pruža dokaze da je upravo „malo ledeno doba“ pojačalo krah imperije u opadanju i imalo ključnu ulogu u Velikoj seobi naroda koja je preoblikovala Stari kontinent tog doba i stvorio neku novu Evropu.
- Kada je reč o propasti Rimskog carstva, klimatske promene možda su bile samo kap koja je prelila čašu – rekao je Tom Gernon, profesor geologije na Univerzitetu u Sautemptonu i koautor studije.
Veruje se da je to malo ledeno doba pokrenuo vulkanski pepeo nastao u tri masivne erupcije, što je blokiralo sunce i spustilo temperaturu cele planete.
U studiji objavljenoj u žurnalu Geology predstavljeni su novi podaci o poremećaju koji je pogodio širi prostor severnog Atlantika.
- Znali smo da ove stene nisu na svom mestu zbog toga što su potpuno drugačije od svega na Islandu, ali nismo znali odakle su došle – rekao je dr Kristofer Spenser, profesor sa Kraljičinog univerziteta u Kingstonu.

- S jedne strane, iznenađeni smo da otkrijemo bilo šta što nije od bazalta na Islandu, ali čim smo ih videli, pretpostavili smo da ih je neki ledeni breg doneo sa Grenlanda – rekao je Ros Mičel, profesor Instituta za geologiju i geofiziku Kineske akademije nauka.
Analizirajući starost i sastav malih mineralnih kristala cirkona u stenama, uspeli su da otkriju izvor.
- Cirkoni su, u suštini, vremenske kapsule koje čuvaju ključne informacije, uključujući i te kada su kristalizovani. Kombinacija starosti i kompozicije omogućila nam je da otkrijemo trenutno otkrivene regione Zemljine površine, kao u forenzici – rekao je dr Spenser.
Tim je otkrio različite formacije, neke stare skoro tri milijarde godina. Utvrdili su da su neke od njih ledeni bregovi preneli sa Grenlanda u 7. veku.
- Ovo je moćan pokazatelj toga kako su povezani klimatski sistemi. Kada glečeri rastu, ledeni bregovi „ćelave“, okeanske struje se preokreću, pejzaži menjaju… Aktivnost ledenih bregova možda je bila jedan od efekata naglog hlađenja – rekao je dr Spenser.
Rimska imperija nastala je kao kraljevina u 8. veku pre nove ere, prerasla je u republiku 509. godine pre nove ere, pa u carstvo (principat) 31. p. n. e. Iako je Zapadno rimsko carstvo formalno nestalo 476. kada je Odoakar svrgnuo poslednjeg zapadnorimskog cara Romula Avgustula, Istočno rimsko carstvo, mnogo vekova kasnije nazvano Vizantija, nastavilo je da postoji do 1453. i pada Carigrada pod tursku vlast.
(Telegraf Nauka/University of Southampton)
Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.