• 2

Vreme čitanja: oko 1 min.

Student poneo detektor metala i ašov, pa iskopao vikinško blago: Povezano je s Rusijom, Ukrajinom i Engleskom

Vreme čitanja: oko 1 min.

Arheolozi veruju da je 7 srebrnih narukvica napravljeno u 9. veku

  • 2

Student arheologije otkrio je 7 spektakularnih srebrnih narukvica iz vikinške ere severno od drugog po veličini danskog grada. Narukvice su povezane sa prostorima današnje Rusije, Ukrajine i Engleskom, saopštio je Muzej Moesgard iz Orhusa, a preneo je AP.

Gustav Brunsgard, 22-godišnji student, naišao je na narukvice dok je, sa detektorom metala i ašovom, istraživao oblast istorijskog vikinškog naselja u Orhusu.

- Ovo otkriće naglašava da je Orhus bio centralno čvorište vikinškog sveta – rekao je Kasper H. Andersen, istoričar muzeja posvećenog arheologiji i etnografiji.

Arheološki stručnjaci veruju da su narukvice iz 9. veka, što je početak vikinške ere, koja je trajala od 793. do 1066.

Jedna od narukvica ima oblik koji potiče iz vikinških naselja sa prosta današnje Rusije i Ukrajine, pa zatim kopirana i u nordijskim krajevima. Tri su urađene u stilu iz južne Skandinavije tog vremena, a poslednje tri nemaju nikakve ukrase i veoma su retke. Pretpostavlja se da su iz Skandinavije i Engleske.

Narukvice ukupno imaju 500 grama. U vikinško doba srebro je bilo glavna vrednost, njime se plaćala roba, ali i demonstrirala nečija „finansijska sposobnost“, navode iz muzeja.

Vikinško doba je period tokom koga su skandinavski avanturisti pljačkali, a zatim naseljavali velike delove Evrope i imali ključnu ulogu u nastanku mnogih država. Na zapadu kontinenta kolonizovali Englesku, Irsku i Francusku, ali otišli su i dalje – do Islanda, Grenlanda i Amerike. S druge strane su kolonizovali prostore današnje Rusije i Ukrajine, crnomorsku obalu, Siciliju i južnu Italiju. U jednom trenutku služili su i vizantijske careve i to u čuvenoj varjaškoj gardi.

(Telegraf Nauka/AP)

Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Neša

    22. avgust 2024. | 09:39

    Čitao sam da su vršena genetske analize vikinških skeleta. Ustanovljeno je da im je genetika vrlo šarolika. Nordijska(I1a(, Germanska(R1b) ali u velikom procentu i Slovenska(R1a). Teza je da vikinzi a ima i nekih istorijskih potvrda nisu bili narod nego mešovita ratnička kasta. Što bi se danas reklo plaćenici. Štitili su trgovce, ratovali kao najamnici a povremeno organizovali i samostalne pljačkaške pohode. Naravno legenda o moćnom ratničkom narodu bolje zvuči. Ima toga u istoriji. Recimo Grci. U antici veliki mislioci i filozofi. Atletski ratnici prikazani na kipovina i slikama. Danas bucmasti niski trgovci. Pitanje je dali antički Heleni i današnji Grci imaju ikakve veze.

  • Iznogud

    23. avgust 2024. | 06:27

    Kako moze biti povezano sa ukrajinom,kada nije postojala ukrajina.U to vreme mogla je postojala samo rusija .Ukrajina je oblast nastala doseljavanjem srba iz krajine,a ovolike granice je dobila tek od komunista...

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>