• 0

Vreme čitanja: oko 1 min.

Rimske ruševine preko mnogo starijeg svetog izvora iz neolita

D. M.

Vreme čitanja: oko 1 min.

Arheolozi misle da je duboko poštovanje izvora sveže vode počelo tokom neolita.

  • 0
izvor, neolit, rim Foto: INRAP (Institut national de recherches archéologiques préventives)

Arheolozi u Francuskoj pronašli su antičke rimske ostatke uređenog pejzaža oko prirodnog izvora sveže vode i misle da je izgrađen na ruševinama mnogo starijeg, verovatno svetog mesta od pre možda 4.500 do 6.000 godina, piše Live Science.

Smatra se da su rimske ruševine iz trećeg veka, vremena kasnog carstva, a pronađeni artefakti uključuju keramičko lice nekog božanstva ili Meduze koje je bilo postavljeno blizu površine vode.

Takođe su pronađeni komadi keramike i novčići iz vremena kasnog Rimskog carstva, kao i delovi kremena, uključujući bodež, za koje se smatra da su iz neolitskog doba.

Francuski nacionalni institut za preventivno arheološko istraživanje (INRAP) saopštio je da su ruševine pronađene blizu sela Šambore, oko 20 kilometara severno od Limoža.

Najstarije strukture su verovatno bile deo ranog domaćinstva i farme. Izgleda da je to mesto onda bilo napušteno vekovima, ali je obnovljeno u trećem veku tokom rimske okupacije.

Izgleda da je sam izvor sveže vode, koji je i dalje aktivan, bio ograđen drvenim kućištem, odakle je punjen bazen okružen zidom od granitnih blokova sa fragmentima keramike iz trećeg i četvrtog veka.

Arheolozi su pronašli brojne novčiće iz kasnog rimskog doba i keramički fragment koji prikazuje deo lica – nekog božanstva ili Meduze, motiv koji je bio uobičajen u kasnom rimskom dobu i za koji se smatralo da štiti od zla. Izgleda da je keramičko lice bilo postavljeno iznad bazena i možda je predstavljalo neko vodeno božanstvo.

Iako su ruševine iz rimskog doba sad najizraženije, postoje znaci da su na to mesto često dolazili ljudi u mnogo starijim vremenima.

Arheolozi su pronašli nekoliko komada kremena, uključujući deo „Gran Presini“ bodeža, nazvanog po arheološkoj lokaciji u centralnoj Francuskoj, gde je pronađeno nekoliko ovih neolitskih dugih sečiva.

(Telegraf Nauka/Live Science)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>