Vreme čitanja: oko 2 min.
Blago iz bronzanog doba napravljeno od vanzemaljskog metala!
Vreme čitanja: oko 2 min.
Za proizvodnju predmeta iz Vilene korišćeno gvožđe sa meteorita koji je pao na Zemlju pre milion godina
Blago iz bronzanog doba otkriveno u Španiji pre više od 60 godina sadrži metal koji nije sa Zemlje, pokazale su nove analize. Blago iz Vilene, kako je nazvano ovih 59 boca, posuda i komada nakita, delom je napravljeno od meteoritskog gvožđa.
Arheolozi su ove predmete pronašli 1963. u jami u provinciji Alikante, prenosi LiveScience. U vreme otkrića, opisano je da su predmeti izrađeni od „tamnog metala, svetlucav je u nekim delovima, a pokriven je oksidom koji je uglavnom napukao“.
The Villena Treasure is one of the greatest Bronze Age hoards in Europe, comparable to the Mycenae Graves. The gold has always impressed and amazed for its quality, and now a paper has shown that several of the iron objects were made with meteoric metal. Meteorites are POWER. pic.twitter.com/R1C5f92mvD— Stone Age Herbalist (@Paracelsus1092) January 26, 2024
Novo istraživanje otkrilo je da je gvožđe korišćeno u dva predmeta poreklom od meteorita koji je pao na Zemlju pre milion godina, navodi se u studiji objavljenoj u žurnalu Trabajos de Prehistoria.
Zlatne dekoracije i narukvica
Za tu studiju, istraživači su testirali dva gvozdena predmeta – narukvicu u obliku latiničnog slova C i šuplju sferu sa zlatnim dekoracijama, koja je možda svojevremeno bila ukras mača. Oba su napravljena između 1400. i 1200. godine pre nove ere.
- Veza između zlata i gvožđa je važna, oba elementa imaju veliku simboličnu i društvenu vrednost. U ovom slučaju, predmeti su verovatno skriveno blago koje je pripadalo celoj zajednici, a ne samo jednog osobi. Nije bilo kraljevstva na Iberijskom poluostrvu u ovom istorijskom periodu – rekao je za LiveScience Ignjasio Montero Ruiz, istraživač španskog Istorijskog instituta.
Korišćenjem masene spektrometrije, tehnike koja analizira molekule na osnovu mase i naboja, otkrili su tragove legure gvožđa i nikla uporedivih sa meteoritskim gvožđem, navodi se u studiji. Imajući u vidu da je sastav predmeta veoma sličan, dodao je Montero Ruiz, „oba objekta su možda napravljena od materijala sa istog meteorita“.
- Tehnologija gvožđa je potpuno drugačija od metalurgije obrade zasnovane na bakru i plemenitim metalima poput zlata i srebra. Zato su ljudi koji su počeli da rade sa meteoritskim gvožđem i kasnije sa onim sa zemlje, morali su da razvijaju novu tehnologiju. Fascinantno je videti inovacije koje su došle sa novim tehnologijama. Eksperimenti i radoznalost bili su deo ovih nekadašnjih društava – rekao je on.
Naučnici još ne znaju ko je napravio ove predmete i gde su tačno napravljeni, ali znaju da je reč o najstarijim do sada pronađenim predmetima od meteoritskog gvožđa na Iberijskom poluostrvu. Oni daju i novi uvid u metalurgiju bronzanog doba.
Tutankamonov bodež i strele iz Švajcarske
Jedini do sada poznati predmeti od meteoritskog gvožđa iz provog milenijuma pre nove ere su vrhovi strela otkriveni u Švajcarskoj, o kojima je Telegraf Nauka već pisao, kao i nekoliko predmeta iz Poljske.
- Jedna opcija je da su predmeti iz istočnog Sredozemlja, gde su postojali slični predmeti, poput bodeža i još nekih artefakata iz Tutankamonove grobnice. Nemamo dokaze koji bi mogli da ukažu na to da je proizvodnja lokalna, jer svi ostali primeri meteoritskog gvožđa u Evropi su nastali kasnije – rekao je Montero Ruiz.
(Telegraf Nauka/LiveScience)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srboljub
Ne znate šta je bilo pre 500 godina a znate da je od meteorita od pre milion godina.Kako da ne.
Podelite komentar
Srb
Pa i Zemlja je vanzemaljskog porekla 😁
Podelite komentar
V
Ako ke meteor pao na zemlju kako onda materijal nine poreklom sa Zemlje? Ako tako gledamo pa onda je dobar deo metala koje koristimo vanzemaljskog porekla.
Podelite komentar