„Ovo je monstruozna galaksija“: Neverovatno podseća na Mlečni put, ali je 10 puta masivnija

A. I.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock/buradaki

Astronomi su otkrili galaksiju iz ranije epohe u istoriji svemira koja neverovatno podseća na Mlečni put po svojoj spiralnoj strukturu, ali je više od deset puta masivnija od njega i pruža novi pogled u formaciju galaksija.

Galaksiju nazvanu J0107a naučnici sada vide onako kako je izgledala pre 11,1 milijardi godina, piše Rojters. Naučnici su koristili podatke sa teleskopa ALMA u Čileu i Svemirskog teleskopa Džejms Veb agencije NASA.

Utvrđeno je da ukupna masa galaksije, uključujući zvezde i gas, premašuje masu Mlečnog puta više od deset puta, dok se nove zvezde formiraju brzinom čak 300 puta većom od one u našoj galaksiji. Ipak, J0107a je kompaktnija od Mlečnog puta.

Foto: NASA; ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

- Reč je o monstruoznoj galaksiji s visokom stopom rađanja zvezda i obiljem gasa - mnogo više nego što imaju današnje galaksije - rekao je Šuo Huang, astronom Nacionalne astronomske opservatorije Japana i glavni autor studije objavljene u časopisu Nature.

Koautor studije Tošiki Saito sa Univerziteta Šizuoka rekao je da to otkriće otvara važno pitanje, a to je kako je tako masivna galaksija mogla da nastane u tako ranom svemiru.

Dok slična stopa formiranja zvezda postoji kod nekoliko savremenih galaksija, gotovo sve su rezultat galaktičkih sudara, što kod J0107a nije slučaj.

U prvim milijardama godina nakon Velikog praska, galaksije su bile turbulentne i bogate gasom, što je pogodovalo naglim formacijama zvezda. Iako su spiralne galaksije danas česte, pre 11 milijardi godina takvi oblici bili su retkost.

Struktura u galaksiji J0107a duga je oko 50.000 svetlosnih godina. Dve trećine današnjih spiralnih galaksija ima sličnu strukturu, koja igra ključnu ulogu u dovlačenju gasa iz spiralnih krakova ka centru, gde se formiraju molekularni oblaci i nove zvezde.

Istraživači ističu da teleskop Džejms Veb intenzivno proučava rani izgled masivnih galaksija, ali da je njihova unutrašnja dinamika još enigma.

(Telegraf Nauka/Tanjug)