„Pozajmićemo Amerikancima stene sa Meseca“, saopštila Kineska agencija za svemir
Kineska nacionalna agencija za svemir saopštila je danas da će pozajmiti Sjedinjenim Američkim Državama, Japanu, Francuskoj, Nemačkoj, Engleskoj i Pakistanu delove stena koje su doneli sa Meseca prilikom misije 2020. godine.
U saopštenju se ističe kako američko-kineska saradnja u određenim oblastima poput svemira nisu u potpunosti okončane, uprkos tenzijama između dve zemlje oko geopolitike i tarifa.
Među sedam institucija kojima je dozvoljeno da pozajme lunarne uzorke koje je Kina preuzela sa Meseca 2020. godine su Braun Univerzitet kao i državni univerzitet Njujorka u Stoni Bruku, prenosi Rojters.
Kina je misijom Čange-5 bez posade 2020. godine postala treća zemlja koja je sakupila kamenje sa površine Meseca, uz nekadašnji Sovjetski Savez i SAD. Nakon završene kineska misije Čange-6 u junu prošle godine Kina je postala i prva zemlja koja je vratila na Zemlju kamenje sa strane Meseca koja je nije okrenuta ka zemlji, takozvane tamne strane Meseca.
Saradnju SAD i Kine u svemiru dugo je odvraćao američki zakon iz 2011. godine koji nastoji da obezbedi da američke tehnologije ostanu van domašaja kineske vojske, navodi Rojters. Prema tom zakonu, NASA mora da radi sa FBI kako bi potvrdila Kongresu da pregovori sa Kinom neće ugroziti nacionalnu bezbednost SAD.
Tadašnji šef NASA-e Bil Nelson rekao je Rojtersu u oktobru da očekuje da će NASA morati da radi sa FBI na tome da dobije još jedan sertifikat nacionalne bezbednosti koji bi omogućio isporuku mesečevih stena američkim univerzitetima.
Glavni dizajner kineskog programa istraživanja meseca Vu Veiren rekao je da su SAD sada zatvorene za saradnju iako tako nije bilo u prošlosti, kada je Kina bila ta koja je bila zatvorena za saradnju.
(Telegraf Nauka/Tanjug)