Otpad iz svemira od raketnih tela koji orbitiraju oko Zemlje pretnja za avione

Đ. Đ.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock/OSORIOartist

Otpad iz svemira koji potiče od raketnih tela koja orbitiraju oko Zemlje predstavlja sve veću pretnju za avione dok pada iz svemira, pokazalao je istraživanje objavljeno u časopisu "Sajntifik riports".

Iako je verovatnoća da svemirski otpad pogodi avion mala, rizik raste zbog povećanja aktivnosti u avioindustriji i svemirskih letova, navodi se u istraživanju.

Svemirski otpad potiče od svega što je poslato u svemir, uključujući satelite i opremu za istraživanje, rekao je Aron Boli, vanredni profesor fizike i astronomije na Univerzitetu Britanske Kolumbije i koredaktor Instituta za spoljašnji svemir, za ABC njuz.

Raketama se sateliti postavljaju u orbitu, a mnogo materijala ostaje iza.

"Sada, kada imamo toliku ekspanziju u korišćenju svemira, mnogi problemi povezani sa tim postaju evidentni", rekao je Boli, jedan od autora istraživanja.

Prema njegovim rečima, verovatno postoji oko 50.000 komada svemirskog otpada veličine lopte za bejzbol ili veće, koji plutaju u blizini Zemlje.

Kada se uzmu u obzir objekti između jednog centimetra i pola milimetra, ima ih više miliona, dodao je on.

Objekti u orbiti prirodno propadaju, a veliki deo toga je "nekontrolisan", istakao je Boli.

"Kada ponovo uđu u atmosferu, oni se raspadaju i ne nestaju potpuno u atmosferi", dodao je on.

Prema njegovim rečima, kada ovi objekti ponovo uđu u Zemljinu atmosferu, skloni su da sagorevaju, tope se ili isparavaju.

"Kako materijal sagoreva, on se topi i isparava, zapravo se pretvara u fine čestice'', rekao je Boli.

Avio-industrija sve više uzima u obzir svemirski otpad pri donošenju odluka o zatvaranju vazdušnog prostora.

U 2022. godini, Španija i Francuska su zatvorile deo svog vazdušnog prostora kada je raketno telo od 20 tona bilo na putu da ponovo uđe u atmosferu, navedeno je u studiji.

Raketno telo je na kraju palo u Tihi okean, rekli su istraživači.

Zbog zatvaranja vazdušnog prostora bilo je odloženo 645 letova na oko 30 minuta, a pojedini avioni koji su se nalazili u vazduhu su preusmereni.

(Telegraf.rs/Tanjug)