Upravo je snimljena najveća erupcija ikad viđena u Sunčevom sistemu! Desila se na "namučenom" nebeskom telu
Svemirski brod NASA u orbiti oko Jupitera upravo je svedočio jednoj od najekstremnijih vulkanskih erupcija ikada viđenih u Sunčevom sistemu, koje potiču iz ogromne podzemne komore magme na "izmučenom" Jupiterovom mesecu Ijou. Energija koja izbija iz ovog rekordno vrućeg mesta daleko premašuje količinu energije koju proizvodimo na Zemlji, kažu istraživači.
Ijo je treći najveći Jupiterov mesec, prečnika oko 3.700 kilometara, što ga čini nešto većim od Zemljinog Meseca. Orbitira oko Jupitera na udaljenosti od približno 422.000 km - slično kao što Mesec orbitira oko Zemlje - ali se kreće mnogo brže od svog zemaljskog pandana, obilazeći Jupiter svakih 42,5 sati. Ovo je rezultat ogromne gravitacije gasovitog džina, koja je takođe pretvorila Ijo u vatreni pakao prekriven sa do 400 vulkana i brojnim jezerima lave.
Ijo redovno prati NASA-in svemirski brod Džuno, koji kruži oko Jupitera u jako eliptičnoj orbiti od 2016. godine. Džuno prolazi pored Ijoa svakih nekoliko meseci i fokusira se na ovaj vulkanski satelit kako bi naučnici saznali više o njegovoj vatrenoj unutrašnjosti.
Gigantski događaj
Tokom poslednjeg preleta Džunoa pored Ijoa, 27. decembra 2024, instrument Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM) detektovao je ogroman novi infracrveni toplotni izvor na južnoj hemisferi meseca, gde su se odvijale višestruke erupcije, verovatno potaknute jednom ogromnom komorom magme, saopštili su predstavnici NASA.
Ovo gigantsko vrelo izbacivalo je oko 80 triliona vati energije, što je ekvivalent „šestostrukoj ukupnoj energetskoj proizvodnji svih elektrana na svetu“, navodi NASA.
„Podaci iz ovog poslednjeg preleta zaista su nas ostavili bez daha“, rekao je Skot Bolton, svemirski fizičar iz Jugozapadnog istraživačkog instituta u San Antoniju i glavni istraživač misije Džuno. „Ovo je najmoćniji vulkanski događaj ikada zabeležen na najvulkanskijem svetu u našem Sunčevom sistemu — što zaista mnogo govori.“
Džuno je takođe snimio fotografije Ijoa, koje su otkrile da se na površini meseca pojavio veliki tamni region. Ova oblast je verovatno prekrivena očvrslim tokovima lave koji su se izlili tokom erupcije, prema NASA. Međutim, svemirski brod je tokom ovog preleta bio predaleko da bi snimio detaljne slike tamne mrlje, tako da njena prava priroda ostaje nejasna.
Na osnovu veličine misteriozne površinske strukture i nivoa toplotnog zračenja, istraživači procenjuju da komora magme koja napaja ovo vrelo mesto verovatno zauzima površinu od oko 105.000 kvadratnih kilometara — oko 30% veću od jezera Superior, najvećeg slatkovodnog jezera na Zemlji. To ovu komoru čini najvećom vulkanskom strukturom na Ijou, nadmašujući Loki Pateru — ogromno jezero lave koje pokriva oko 21.000 kvadratnih kilometara u severnoj hemisferi Ijoa.
Ekstremni vulkanizam
Intenzivna vulkanska aktivnost na Ijou rezultat je "plimskog savijanja", gde Jupiterova ogromna gravitacija neprestano sabija i opušta mesec, poput antistres lopte. Ova spoljašnja sila pregreva stene ispod površine Ijoa, pretvarajući ih u magmu koja potom izbija na površinu.
Ovo se razlikuje od vulkanske aktivnosti na Zemlji, koja je pokrenuta unutrašnjim zagrevanjem iz rastopljenog metalnog jezgra naše planete.
Decenijama su istraživači spekulisali da je čitava unutrašnjost Ijoa jedan veliki okean magme. Međutim, prošle godine su naučnici konačno dokazali da to nije slučaj. Umesto toga, samo određene oblasti, poput novootkrivene komore magme, akumuliraju koncentracije rastopljenih stena ispod vidljivih vulkanskih formacija na mesecu.
Džuno će 3. marta obaviti bliži prelet pored Ijoa, što bi istraživačima trebalo da pruži bolji uvid u ono što se dešava unutar novoidentifikovane komore magme i da pruži tragove o vulkanizmu i na drugim svetovima u Sunčevom sistemu.
„Iako je uvek fascinantno svedočiti događajima koji prepravljaju istorijske rekorde, ovo novo toplotno mesto može potencijalno otkriti mnogo više“, rekao je Bolton. „Ova intrigantna struktura mogla bi poboljšati naše razumevanje vulkanizma ne samo na Ijou, već i na drugim svetovima.“
(Telegraf Nauka/LiveScience)