Završena misija SIRIUS-23: Kosmonauti proveli 366 dana u izolaciji, vežbali za put na Mesec
Misija SIRIUS-23 završena je nakon što je tim kosmonauta, u kome su bile četiri žene i dva muškarca, u izolaciji proveo 366 dana. Oni su tokom ovog biomedicinskog eksperimenta simulirali uslove svemirskog putovanja, kao i rada i života u lunarnoj bazi.
Kosmonauti iz Rusije i Belorusije boravili su u zapečaćenom i kontrolisanom prostoru Instituta za biomedicinske probleme (IBMP) Ruske akademije nauka, prenosi Space.com.
Projekat SIRIUS lansirali su 2017. NASA i IBMP, a prvo su izvedeni eksperimenti koji su trajali 17, 120 i 240 dana. U tim misijama, koje su imitirale izolaciju dugotrajnog svemirskog leta, učestvovale su posade iz Rusije, SAD i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Međutim, od 2022, IBMP je odlučio da eksperimente radi samostalno.
U misiji SIRIUS-23 bili su komandir Jurij Čebotarev, inženjerka leta Anđelika Parfenova, medicinski stručnjak Ksenija Orlova i istraživači Olga Mastikaja, Ksenija Šišenina i Rustam Zaripov.
Eksperimentalni kompleks IBMP izgrađen je na osnovu iskustva iz eksperimenta Mars-500, kada je 6 učesnika provelo 520 dana u izolaciji kako bi simulirali let do Marsa i nazad. Reč je o hermetički zatvorenom okruženju sa sopstvenim sistemom za održavanje života, atmosferskim kontrolama i sa monitoringom od 24 sata dnevno.
Vežbali su sve ključne faze lunarne misije: put do Meseca, povezivanje sa orbitalnom stanicom, operacije na površini i put nazad. Imali su čak 5 simulacija sletanja.
Među eksperimentima bili su razvijanje dijagnostičkih aparata za uslove boravka u svemiru, proučavanje tela i njegovih osnovnih funkcija u ekstremnim uslovima, praćenje adaptacija nervnog sistema i ispitivanje psihološke otpornosti. Takođe su ispitivane performanse u simuliranoj lunarnoj gravitaciji, kao i procena korišćenja robotskih alata u tim uslovima.
Kako se navodi, tokom misije SIRIUS-23 izvedena su 52 eksperimenta, a rezultati bi trebalo da budu objavljeni do kraja godine.
Misija je završena 14. novembra 2024, a kosmonauti su nakon 366 dana izolacije dobili priliku da se oporave u jednom crnomorskom odmaralištu u Rusiji.
(Telegraf Nauka/Space.com)