Kineske cigle za bazu na Mesecu spremne za testiranje u Nebeskoj palati

Vreme čitanja: oko 2 min.

Samo jedan kvadratni centimetar cigle može da izdrži više od tone težine

Mogući izgled buduće kineske baze na Mesecu... Foto: Shutterstock/ Marcos__Silva

Cigle napravljene od imitacije lunarnog zemljišta, mogući građevinski materijal za buduću bazu na Mesecu, biće poslati na kinesku Svemirsku stanicu Tjangong. Veruje se da će prva cigla, nakon testiranja u orbiti, biti vraćena na zemlju do kraja 2025, javio je Global tajms.

Cigle od imitacije lunarnog zemljišta imaju sličnu gustinu kao obične cigle, ali njihova snaga je veća oko tri puta od običnih crvenih i betonskih cigli. Samo jedan kvadratni centimetar može da izdrži više od tone težine, navela je CCTV.

- Kombinacija ovih jakih cigli i tehnike uklapanja jedne sa drugom čini ih odličnim za buduću lunarnu bazu – rekao je Žu Čeng, profesor Nacionalnog centra tehnoloških inovacija za digitalnu konstrukciju.

Najveći izazov izgradnje na Mesecu je drastična promena temperature. One dostižu 180 stepeni tokom lunarnih dana i padaju na minus 190 stepeni tokom lunarnih noći, navodi Global tajms.

Osim toga, nema atmosferske zaštite, pa kosmička radijacija i mikrometeoriti pogađaju površinu Zemljinog satelita i to može uticati i na građevine, koje moraju biti mnogo jače i čvršće.

Ove cigle biće poslate na stanicu Tjangong ili, u prevodu, „Nebesku palatu“ u misiji Tjanžou-8. Tu će biti testirana njihova izdržljivost i čvrstina, kao i mogućnost izolacije i zaštite od radijacije.

- Bez obzira da li je reč o materijalu za naučna istraživanja ili za izgradnju na Mesecu, transport materijala sa Zemlje je nepraktičan. Imajući u vidu trenutni kapacitet, prostor u letelicama treba rezervisati za osoblje, osnovnu opremu i zalihe – rekao je za Global tajms Vang Janan, glavni urednik magazina Aerospace Knowledge.

Lunarnog zemljišta na Mesecu, naravno, ima u ogromnim količinama, pa je ideja da se od njega pravi građevinski materijal.

Kina trenutno vodi u svemirskoj trci kada je reč o osvajanju Meseca. Ne samo da su u 21. veku prvi spustili letelicu na lunarnu površinu, već su uspeli da spuste letelicu na takozvanu tamnu (udaljenu) stranu Meseca i prvi u istoriji uzmu uzorke odatle i donesu ih na Zemlju. Njihov plan je da 2026. počnu pripreme za izgradnju Međunarodne lunarne istraživačke stanice. Istovremeno, Amerika planira da do kraja decenije ponovo pošalje ljude na Mesec.

(Telegraf Nauka/Global Times)