Zombi vulkan budi se posle 250.000 godina: Naučnici upozoravaju da su 3 države u opasnosti

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Uturunku, stratovulkan u Andima, mogao bi se probuditi – preti opasnost po ljudske živote i infrastrukturu širom Južne Amerike.

Vulkan Uturunku u Boliviji, koji nije eruptirao više od 250.000 godina, pokazuje znakove uznemirenosti koji ukazuju na moguću erupciju. Naučnici su zabeležili pojačanu seizmičku aktivnost, emisiju gasova i deformaciju tla u obliku „sombrera“ – centralni deo tla se podiže, dok okolni tone, što ukazuje na kretanje tečnosti i gasova ispod kratera, prenosi Dejli Mel.

Tim sa Univerziteta Oksford otkrio je da se ispod Uturunkua nalazi najveće poznato telo magme u Zemljinoj kori. Vulkan se uzdiže na visinu veću od 6.000 metara i nalazi se u blizini tri naseljena mesta, dok bi potencijalna erupcija mogla naneti štetu i gradovima poput La Paza (Bolivija) i Santjaga (Čile).

Više od 1.700 zemljotresa registrovano je u okolini vulkana, što je navelo naučnike da dodatno istraže njegove unutrašnje strukture korišćenjem seizmičke tomografije – metode slične medicinskom skeniranju. Otkriveni su putevi kroz koje se kreću topli gasovi i tečnosti, kao i komore u kojima se nagomilavaju.

Iako naučnici tvrde da je verovatnoća potpune erupcije još uvek niska, upozoravaju da ovakvi vulkani – poznati kao "zombi" vulkani – mogu iznenada oživeti. Slične aktivnosti beleže se i na drugim lokacijama, poput Kalderi Long Veli u Kaliforniji i Jeloustona, koji se pomno nadgledaju.

Posebnu zabrinutost izaziva i vulkan Maunt Spur na Aljasci, gde je u martu primećeno povećanje seizmičke aktivnosti i emisije gasova. Nalazi se 125 kilometara od Enkoridža, grada sa skoro 300.000 stanovnika. Potencijalna erupcija mogla bi izazvati ogromne oblake pepela visine do 15 kilometara, što bi paralizovalo vazdušni saobraćaj i uticalo na globalni lanac snabdevanja.

Poslednja erupcija Maunt Spura dogodila se 1992. godine, kada je vulkanski pepeo zatamnio nebo usred dana i obustavio rad aerodroma ANC na 20 sati.

Naučnici upozoravaju da vulkanski pepeo predstavlja ozbiljnu opasnost za avione, jer može oštetiti motore, instrumente i strukturu letelice. Stoga bi sve vazdušne luke pogođene oblakom pepela morale biti zatvorene, što bi moglo izazvati međunarodni haos.

(Telegraf.rs)