Naučna misterija kraj obala Kalifornije: Sivi kitovi stradaju velikom brzinom, razlog pomora nepoznat

A. I.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: IMAGO / imago stock&people / Profimedia

Sivi kitovi suočavaju se sa pravim pomorom - najmanje 70 njih je uginulo od početka godine u plitkim lagunama na poluostrvu Donja Kalifornija u Meksiku, gde se te životinje okupljaju da se pare i donose mladunce na svet. Tri siva kita su preminula u zalivu San Francisko tokom migracije ka severu, a jedan je pokazivao znakove neuhranjenosti, piše LA tajms.

Marinski biolog Stiven Svarc, koji proučava sive kitove od 1977. godine, ocenio je da je broj majki u Laguna San Ignasio, gde se većina kitova zimi okuplja, najniži ikada zabeležen, pošto je tamo uočeno samo pet parova, prema izveštajima istraživača.

Istraživači nisu sigurni zbog čega sivi kitovi umiru, a posebno ne zašto ovako velikom brzinom, ali mnogi veruju da bi uzrok mogao da bude nedostatak hrane, s obzirom na iscrpljeno stanje u kojem su neki kitovi pronađeni. Kitovi migriraju 9.600 kilometara od Donje Kalifornije prema arktičkim i subarktičkim područjima, gde se hrane malim rakovima, pre nego što se vrate na jug.

Naučnici su u 2019. godini zabeležili veliki broj mrtvih kitova na plažama i obalama Kalifornije, Oregona, Vašingtona i Aljaske, a uzrok smrti nije bio definitivno utvrđen. Istraga Nacionalne okeanografske i atmosferske administracije (NOAA) nagovestila je da je promena dostupnosti hrane u Arktiku, uz klimatske promene, mogla da bude glavni faktor.

Prema podacima NOAA, broj sivih kitova u Tihom okeanu još uvek je nizak, ali naučnici nisu isključili mogućnost nove serije uginuća. Iako je još uvek rano za donošenje zaključaka, stručnjaci su izrazili zabrinutost zbog neuhranjenih kitova i malog broja mladih.

(Telegraf Nauka/Tanjug)