
U šupljem drvetu skrivala su se dva stvorenja: Istraživači šokirani - nikad ih nisu videli u ovoj zemlji
Šuplje drvo na obali reke Lakantun skrivalo je dva stvorenja koja nikad ranije nisu viđena u Meksiku, piše Phys.org.
Na samo nekoliko desetina koraka od velike, dobro očuvane tropske kišne šume, dva primerka vrste slepih miševa Phyllostomus hastatus boravila su u deblu velikog drveta Ceiba pentandra, poznatog i kao kapok, navodi se u studiji objavljenoj u žurnalu Check List.
Ovo otkriće proširuje poznati areal vrste za oko 100 kilometara severozapadno od njenog najbližeg zabeleženog staništa u Alta Verapazu u Gvatemali, piše u studiji. Ovo je takođe prvi put da je dokumentovano da ova vrsta koristi drvo kapoka za sklonište, napisali su naučnici.
Karakteristike koje su istraživačima ukazale da se radi o vrsti novoj za ovo područje uključuju dobro razvijene nosne listove, koji se koriste za eholokaciju, prisustvo repa, veliku dužinu podlaktice od 7,5 centimetara, kao i tamnosmeđu kožu i krzno, navodi se u studiji.
Phyllostomus hastatus, koji se smatra vrstom velikog tela, druga je po veličini vrsta slepog miša u neotropiku. Njegova „velika i dobro razvijena“ krila, čiji je raspon 45,5 centimetara omogućavaju mu da prelazi velike udaljenosti, navode istraživači.
Oni preporučuju da se vrsta doda na meksičku listu zaštićenih i ugroženih vrsta, s obzirom na to da je ovo možda jedina populacija u zemlji.
Slepi miševi su otkriveni u Čijapasu, koji se nalazi u blizini granice sa Gvatemalom.
(Telegraf Nauka/Phys.org)
Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.