Orke su poznate po tome što pokazuju niz antropomorfnih oblika ponašanja, od igre do tugovanja, pa čak i potapanja čamaca.
Sada su kitovi ubice prvi put snimljeni kako se ljube u divljini, kao što se vidi u ljubavnom videu koji je napravio "talase" na internetu.
"Ova studija predstavlja prvo zabeleženo "grickanja jezika" između dva divlja kita ubice“, napisali su istraživači u studiji, koja je objavljena u časopisu "Oceans“.
"Poljubac" snimljen u fjordovima Norveške
Podvodni ljubljenje je navodno snimljeno u oktobru 2024. godine na ekspediciji ronjenja u fjordovima Kvenangen u severnoj Norveškoj.
Sesija morskog ljubljenja je navodno trajala dva minuta i uključivala je „ponavljene epizode nežnog oralnog kontakta licem u lice“, nakon čega su kitovi plivali svojim putem, prema studiji.
Koautor studije Havijer Almunija, istraživač morskih sisara i direktor Fondacije Loro Park, rekao je za Lajv Sajens da je ovo ponašanje „izuzetno retko“.
Pre ovog slučaja, „grickanje jezika“ je primećeno samo nekoliko puta u zatočeništvu. Prvi put viđeno kod orki u zatočeništvu 1978. godine, ljubljenje kitova ubica je navodno ponovo primećeno u Loro Parku, zoološkom vrtu na Tenerifama u Španiji, 2019. godine.
Dreseri u Loro parku tvrdili su da su četiri orke u zatočeništvu primećene kako dodiruju jezike, ali to nisu činile već duže vreme.
Još uvek nije jasno zašto se ljube
"Čuvari orki u nekoliko objekata su svesni ovog ponašanja, ali je njegova rasprostranjenost izuzetno niska — može se pojaviti, a zatim ponovo ne primetiti nekoliko godina“, rekao je Almunija. Još uvek nije jasno zašto ovi ljubitelji foka koriste francuski poljubac. Međutim, naučnici su spekulisali da bi oni mogli da koriste ovo ponašanje za jačanje društvenih veza, slično načinu na koji se primati ljube da bi pokazali prijateljstvo ili kako beluge spajaju usne da bi komunicirale.
"Samo grickanje jezika nije zabeleženo kod drugih vrsta, ali su kod beluga primećene uporedive društvene interakcije povezane sa ustima (npr. kontakt usta na usta)“, rekao je Almunija.
"Ovo bi moglo da sugeriše da, s obzirom na anatomiju kitova — posebno adaptaciju udova morskom okruženju — oralni kontakt može poslužiti kao svestranije sredstvo društvene komunikacije nego kod kopnenih sisara. Ovo ponašanje izgleda služi afilijativnim svrhama i može igrati ulogu u jačanju društvenih veza ili rešavanju sukoba, slično ponašanju negovanja ili pomirenja kod drugih visoko društvenih vrsta.“
Druge teorije uključuju da bi ponašanje moglo biti oblik prosjačenja za hranu ili čak način igre sličan orkama koje nose losos kao šešire na severozapadu Pacifika.
Nažalost, potrebna su dalja istraživanja kako bi se utvrdilo šta je navelo orke da se ljube.
"Možemo samo da nagađamo o funkciji i niko ne može sa sigurnošću znati bez podataka koji je povezuju sa poznatim društvenim strukturama u divljini (u zatočeništvu je 'društvena struktura' potpuno veštačka i stoga uglavnom nebitna za razumevanje društvene funkcije u evolucionom smislu)“, rekao je Luk Rendal, naučnik za morske sisare na Univerzitetu Sent Endruz u Škotskoj.
Činjenica da su orke grickale jezike u njihovom prirodnom staništu sugeriše da ljubljenje nije abnormalna navika nastala u zatočeništvu, već „prirodno ponašanje zadržano kod orki pod ljudskom negom“, rekao je Almunija.
"Ovaj kontinuitet podržava ideju da studije ponašanja u zoološkim okruženjima pružaju važan uvid u etologiju (nauku o ponašanju životinja) divljih populacija“, rekao je on.
Ovo nije prvi put da su orke primećene kako se dodiruju na jedinstvene i naizgled ljudske načine.
Po prvi put ikada 2024. godine, orke na severozapadu Pacifika su primećene kako jedna drugoj daju masažu morskim algama u onome što naučnici smatraju ritualom negovanja.
(Telegraf.rs / New York Post)
Video: Dve orke munjevitom brzinom ščepale foku pa podelile obrok
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.