Kataklizma poput ove nikad nije zabeležena: „To je kao pomor pola stanovnika Njujorka tokom jedne zime“

Vreme čitanja: oko 2 min.

Kolonija tankokljunih njorki na Aljasci... Foto: Shutterstock/Nick Pecker

Okeanski vreli talas ubio je oko polovine tankokljunih njorki (Uria aalge) na Aljasci. To je najveći zabeleženi pomor jedne vrste u modernoj istoriji, pokazalo je istraživanje. Do ove kataklizme dovelo je zagrevanje okeana, navodi se u studiji objavljenoj u žurnalu Science.

Vreli talas u severoistočnom Pacifiku nazvan je „mehur“. Pogodio je prostor od Kalifornije do Aljaskog zaliva od kraja 2014. do 2016. Tokom tog, najdužeg i najvećeg okeanskog vrelog talasa, temperature su skočile od 2,5 do 3 stepena u odnosnu na normalne, rekla je Bri Dramond, koautorka studije, za CNN.

Tankokljune njorke ili Uria aalge poznate su svom karakterističnom crno-belom perju, pa podsećaju na pingvine. Ovi predatori imaju ključnu ulogu u regulisanju protoka morskog prehrambenog lanca na severnoj hemisferi.

Prebrojali 63.000 leševa

Iako su tankokljune njorke u prošlosti imale manje pomore zbog posledica okruženja ili ljudskog delovanja, obično se brzo oporavljaju čim se uslovi stabilizuju. Međutim, brzina i obim ovog toplotnog talasa su alarmanti, što su primetili Dramondova i njen tim.

Istraživači su utvrdili obim ove kataklizme praćenjem ekstremnog pada populacije u 13 kolonija širom Aljaske i Beringovog mora. Do kraja toplotnog talasa 2016. godine, Dramond i njen tim prebrojali su više od 62.000 leševa tankokljunih njorki, što je predstavljalo samo mali deo onih izgubljenih, pošto većina mrtvih morskih ptica nikada ne dospe na kopno.

Foto: Shutterstock/Nick Pecker

Od tada, biolozi su pratili stopu uginuća i razmnožavanja ovih ptica i nisu pronašli znake da se kolonije obnavljaju.

- Jedini razlog što smo imali ove podatke i bili u mogućnosti da detektujemo ovaj događaj bio je taj što smo imali dugoročne skupove podataka i dugoročno smo ih pratili. Praćenje je jedini način da budemo u mogućnosti da nastavimo da pratimo šta se dešava u budućnosti - rekla je Dramondova, biolog divljih životinja u Nacionalnom rezervatu divljih životinja Aljaske.

Činile su 25% svih svetskih morskih ptica

Kako je temperatura na Aljasci rasla, smanjila se količina hrane tankokljunih njorki, a broj njihovog glavnog plena – pacifičkog bakalara - opao je za 80 odsto između 2013. i 2017, pokazala je studija. Kolaps glavnog izvora hrane doveo je do uginuća oko 4 miliona tankokljunih njorki na Aljasci od 2014. do 2016, procenili su stručnjaci.

- U Njujorku živi oko 8 miliona ljudi, to bi bilo kao pomor pola populacije tokom jedne zime – rekla je Dramondova.

Pre početka okeanskog vrelog talasa 2014. aljaske njorke činile su 25 odsto svih svetskih morskih ptica. Međutim, poredeći period od 7 godina pre toplog talasa i 7 godina posle, otkriveno je da je populacija njorki u 13 kolonija opala od 52 do 78 odsto. Dramondova i njene kolege su utvrdile i da nema znakova oporavka populacije.

(Telegraf Nauka/CNN)