Ajkula je proždrla sve, pa i uređaj za praćenje: Ovakav okršaj najstrašnijih predatora dosad nije zabeležen

Vreme čitanja: oko 2 min.

Naučnici prvi put otkrili da kučina ili atlantska psina može postati plen druge vrste, najverovatnije velike bele ajkule

Foto-kolaž: Yves Lefevre / AFP / Profimedia, Eduard Goričev / Panthermedia / Profimedia

Ogromnu ajkulu i opasnog predatora u vodama kraj Bermuda proždrla je još veća ajkula. Progutala je sve, pa i postavljeni uređaj za praćenje, a naučnici kažu da ovakav slučaj i okršaj nekih od najvećih i najstrašnijih predatora u okeanu nije dosad zabeležen, piše LiveScience.

Kučine ili atlantske psine (Lamna nasus) rastu do dužine od 3,6 metara. Ove velike ajkule žive u Atlantskom okeanu, mišićave su i imaju zube oštre poput sečiva, zbog čega su zastrašujući predatori na vrhu lanca ishrane. Međutim, izgleda da i same postaju žrtve većih predatora, najverovatnije velike bele ajkule.

U studiji objavljenoj danas u Frontier in Marine Science istraživači su opisali napad na kučinu.

- Ovo je prvi zabeležen slučaj da je kučina postala plen bilo gde u svetu – rekla je u saopštenju Bruk Anderson, pomorski biolog Odeljenja za kvalitet životne sredine Severne Karoline.

Bremenita ajkula obeležena je u oktobru 2020. pomoću taga i satelita kraj Kejp Koda. Uređaj je trebalo da prati kretanje ajkule i zabeleži koliko duboko roni i koliko velika rastojanja prelazi.

Temperature koje je uređaj beležio drastično su se promenile 24. marta 2021. Prethodno je kučina plivala u vodama temperature od 6,4 do 23,5 stepena, a onda je tag zabeležio temperature od 16,4 do 24,7 stepena.

Istraživači veruju da je ova promena značila da je tag završio u stomaku druge ajkule u trenutku kada su temperature postale toplije od uobičajenih za tu dubinu.

U skladu sa geografskim podacima o kretanju drugih ajkula koje su dovoljno velike da pojedu kučinu predator je najverovatnije ili velika bela ajkula (Carcharodon carcharias) ili kučak (Isurus oxyrhinchus), navode autori. Verovatnije je da je reč o velikoj beloj ajkuli jer je dubina na kojoj se nalazi stabilna, dok kučak ima naviku da zaroni duboko, pa se naglo podigne.

- Predatorski napad na bremenitu kučinu je neočekivano otkriće. Često mislimo da su velike ajkule predatori na vrhu lanca ishrane, ali počeli smo da otkrivamo da su interakcije ogromnih predatora kompleksnije nego što se ranije mislilo – rekla je Andersonova.

Met Dejvis, pomorski naučnik iz Mejna, nije bio uključen u ovo istraživanje, ali kaže da je zaključak studije „u skladu sa mogućim događajima“.

- Incident pokazuje da naučnici imaju još mnogo toga da nauče o životu i odnosima među predatorima u okeanu – naveo je on za NBC News.

(Telegraf Nauka / LiveScience / NBC News)