Morski svet u neverovatnoj opasnosti! Klimatske promene pogađaju ribe i beskičmenjake više nego što se mislilo
Naučnici razvili novi istraživački metod za proučavanje opasnosti globalnog zagrevanja
Morski svet je u neverovatnoj opasnosti – zagrevanje morske vode i povećanje njene kiselosti pogađa ribe i beskičmenjake više nego što se mislilo. To je zaključak međunarodne studije koju je vodila Katarina Alter, morski biolog Kraljevskog holandskog instituta za pomorska istražvanja (NIOZ).
- Da bismo bolje shvatili sveopšti uticaj klimatskih promena, morski biolozi su proračunavaju njihove efekte na sve ribe i sve beskičmenjake zajedno. Ipak, efekti otkriveni u pojedinačnim studijama mogu da potiru jedni druge: primera radi, ako puževi imaju koristi od neke promene u okruženju, a ostali beskičmenjaci, poput morskih ježeva, imaju probleme zbog nje, ukupan efekat je nula iako su obe grupe pogođene – rekla je Katarina Alter, a prenosi EurekAlert!
U stvari, dodaje se, puževi zbog promena klime jedu više, a morski ježevi manje.
- Oba efekta imaju značaj i dalji uticaj – travnate alge, hrana morskih ježeva, raste više dok se smanjuje količina smeđe alge, kojom se hrane puževi. Ova razlika u ishrani dve vrste beskičmenjaka menja ekosistem, čime se dalje menja okruženje za sve životinje u ovom ekosistemu – navela je Alterova.
Zajedno sa kolegama sa Univerziteta Vageningen i 12 drugih istraživačkih instituta iz SAD, Francuske, Argentine, Italije, Čilea… ona je razvila novi istraživački metod koji više ne poništava naizgled kontradiktorne rezultate, već koristi sve podatke za odlučivanje o uticaju klimatskih promena na životinje.
Korišćenjem nove metode, međunarodni tim morskih biologa otkrio je da klimatske promene imaju negativan uticaj na važne biološke odgovore riba i beskičmenjaka – fiziologiju, reprodukciju, ponašanje, fizički razvoj…
- Kako će ovo imati rezultat na ekološke promene koje pogađaju strukture pomorskih ekosistema, naš rezultat sugeriše da će klimatske promene verovatno imati jači uticaj nego što se dosad mislilo – navela je Alterova.
Skok nivoa ugljen-dioksida u vazduhi dovodi do skoka temperatura morske vode, kao i povećanja njene kiselosti već decenijama, a veruje se da će ovaj trend da se nastavi u budućnosti.
- Sa trenutnim pomenama u temperaturi i kiselosti okeana, oni će uticati na 100 odsto bioloških procesa kod riba i beskičmenjaka, dok je ranije bio očekivan uzicaj na 20 do 25 odsto procesa – rekla je Katarina Alter.
(Telegraf Nauka / EurekAlert!)