Predviđanje strukture i dizajn proteina doneli Nobela za hemiju: Priznanje za Bejkera, Hasabisa i Džampera
Polovinu nagrade dobio je Dejvid Bejker, a drugu polovinu dele Demis Hasabis i Džon Džamper
Američki naučnik Dejvid Bejker, kao i britanski naučnici Demis Hasabis i Džon M. Džamper podeliće ovogodišnju Nobelovu nagradu za hemiju, saopštila je Švedska kraljevska akademija nauka. Polovinu nagrade dobio je Bejker za "računarski dizajn proteina", a drugu polovinu dele Hasabis i Jumper za "predikciju strukture proteina".
Hasabis i Jumper su uspešno koristili veštačku inteligenciju za predviđanje strukture skoro svih poznatih proteina. Bejker je otkrio kako da se savladaju građevinski blokovi života i stvaraju potpuno novi proteini.
- Jedno od otkrića prepoznato ove godine tiče se izgradnje spektakularnih proteina. Drugo je ispunjenje sna starog 50 godina: predviđanje strukture proteina na osnovu sekvenci njihovih amino kiselina. Oba ova otkrića otvaraju velike mogućnosti - rekao je Hejner Linke, predsedavajući Nobelovog komiteta za hemiju.
Dejvid Bejker je rođen 1962. u Sijetlu, u SAD. Doktorirao je 1989. na Univerzitetu Kalifornije u Berkliju, a sada je profesor Univerziteta Vašingtona u Sijetlu. Demis Hasabis rođen je 1976. u Londonu. Doktorirao je 2009. na Univerzitetskom koledžu Londona, a trenutno je generalni direktor kompanije Google DeepMind u Londonu. Džon Džamper je rođen 1985. u Litl Roku u SAD. Doktorirao je 2017. na Univerzitetu u Čikagu, a trenutno je viši istraživač u kompaniji Google DeepMind u Londonu.
- Veoma sam počastvovan zbog ove nagrade. Moja otkrića su moguća zahvaljujući divovima koji su došli pre mene - rekao je Bejker, koji se telefonski uključio u konferenciju Švedske kraljevske akademije nauka.
On je dodao da je zanimljivo to što je nagrada povezana sa veštačkom inteligencijom, za čiji razvoj su juče Nobelovu nagradu za fiziku dobili Džofri Hinton i Džon Hopfild.
- Kolege su već pokazale znake da je dizajn proteina moguć, drugi su mi pomogli u dizajnu proteina. Zato bih rekao da sam bio veoma inspirisan drugima na ovom polju i ljudima sa kojima sam radio. Moje kolege i ja smo godinama radili na dizajnu proteina, a sa revolucionarnim otkrićem Demisa i Džona na predikciji strukture proteina, pokazano nam je kakvu moć može da ima AI, pa nas je to dovelo da primenimo te AI metode na dizajn proteina, što je značajno povećalo i moć i preciznost... Veoma sam uzbućen svim načinima na koje dizajn proteina može da učini svet boljim mestom - rekao je Bejker.
Dobitnici će podeliti novčanu nagradu u iznosu od 11 miliona švedskih kruna (oko 1.000 000 evra).
Do sada je dodeljeno 115 Nobelovih nagrada za hemiju. Najstariji dobitnik imao je 97 godina, bio je to Džon Gudinaf, kome je priznanje uručeno 2019, dok je najmlađi dobitnik imao 35 godina i bio je to Frederik Žolio 1935.
Sutra će biti objavljeno ime dobitnika Nobelove nagrade za književnost i to u Stokholmu. U Oslu će 11. oktobra biti objavljeno ime ovogodišnjeg dobitnika Nobelove nagrade za mir. Ime dobitnika Nobela za ekonomiju biće poznato 14. oktobra. Nagrade će biti uručene 10. decembra, na godišnjicu smrti naučnika Alfreda Nobela, u prestonici Švedske.
(Telegraf Nauka)