Buljenje u ekran može da našteti razvoju dece mlađe od dve godine

A. I.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock

Nova studija upozorava da izlaganje ekranu kod beba i dece mlađe od dve godine može da bude povezano sa dugoročnim negativnim efektima po razvoj, zdravlje i kvalitet njihovog života. Zbog toga je preporuka stručnjaka da se deci u ranom detinjstvu barem ograniči vreme koje provode pred digitalnim uređajima.

Istraživači navode da rano korišćenje pametnih telefona, tableta i drugih uređaja može da doprinese razvojnim poteškoćama, uključujući slabiji jezički razvoj, smanjene socijalne interakcije i manje vremena za fizičku igru, piše Gardijan.

Studija, koju su sproveli naučnici sa nekoliko britanskih univerziteta, ističe i rizike poput poremećaja sna, prekomerne stimulacije, problema sa očima i povećanog rizika od gojaznosti kod dece. Iako istraživanje ne potvrđuje direktne uzročne veze sa specifičnim poremećajima, autori naglašavaju da ne postoji dovoljno dokaza o koristima redovnog korišćenja ekrana u ovom uzrastu, dok potencijalni rizici postoje.

Preporuka studije je da deca mlađa od dve godine ne bi trebalo namerno da provode vreme ispred ekrana, osim u ograničenim situacijama poput video poziva sa članovima porodice.

Stručnjaci pozivaju na reviziju postojećih smernica i bolju podršku roditeljima, uz upozorenje da bi nejasne preporuke mogle dovesti do pogrešnog tumačenja i povećanog korišćenja digitalnih uređaja u ranom detinjstvu.

(Telegraf Nauka/Tanjug)