Da, tačno je, pokazuje velika, trogodišnja studija: Društvene mreže doprinose razvoju simptoma depresije
Kako stopa depresije i samoubistava među mladima skače, mnogi eksperti se pitaju da li su deca depresivna zbog društvenih mreža ili jednostavno depresivna deca provode više vremena na mrežama? Nova studija istraživača sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku (UCSF) konačno je pružila odgovor.
Kod dece koja više koriste društvene mreže, sve je više i simptoma depresije, pokazalo je istraživanje. S druge strane, pojava sve više simptoma depresije nije ukazivala na sve češću upotrebu društvenih mreža, piše EurekAlert!
U proseku, kod dece kod koje je vreme provedeno na mrežama skočilo sa sedam na 73 minuta dnevno tokom tri godine praćenja, simptomi depresije skočili su za 35 odsto, navodi se u studiji objavljenoj u JAMA Network Open.
Istraživački tim, koji je predvodio dr Džejson Nagata, profesor na Odeljenju za pedijatriju UCSF-a, ispitao je podatke prateći skoro 12.000 dece uzrasta od 9 do 10 godina, a zatim tri godine kasnije uzrasta od 12 do 13 godina.
- U toku je debata o tome da li društveni mediji doprinose depresiji ili jednostavno odražavaju postojeće simptome depresije. Ovi nalazi pružaju dokaze da društveni mediji mogu doprinositi razvoju simptoma depresije - rekao je Nagata.
Iako nije jasno zašto društveni mediji povećavaju simptome depresije, prethodna istraživanja ukazuju na rizike kao što su digitalno nasilje (cyberbullying) i poremećen san. Zapravo, Nagata i njegov tim su upravo objavili zasebnu studiju u The Lancet Regional Health - Americas koja se bavi istom kohortom učesnika, fokusirajući se umesto toga na efekte digitalnog nasilja.
Studija je otkrila da deca uzrasta od 11 do 12 godina koja su bila žrtve digitalnog nasilja imaju 2,62 puta veću verovatnoću da prijave suicidalne ideje ili pokušaj samoubistva godinu dana kasnije. Osim toga, ta deca su takođe imala 2,31 puta veću verovatnoću da eksperimentišu sa nekom supstancom (4,65 puta verovatnije sa marihuanom, 3,37 sa nikotinom i 1,92 sa alkoholom) u narednoj godini.
Sve više se najmlađe generacije nalaze pred začaranim krugom, sa sve više dokaza da su društveni mediji povezani sa simptomima depresije i rizičnim ponašanjem, a ipak su to takođe primarna oblast za njihovo povezivanje i komunikaciju sa prijateljima.
- Kao otac dvoje male dece, znam da jednostavno reći deci „skloni se sa telefona“ ne funkcioniše. Roditelji mogu da daju primer otvorenim, neosuđujućim razgovorima o korišćenju ekrana. Određivanje vremena bez ekrana za celu porodicu, kao što je tokom obroka ili pre spavanja, može pomoći u izgradnji zdravijih digitalnih navika za sve, uključujući i odrasle - rekao je Nagata.
(Telegraf Nauka/EurekAlert!)