„Ovo je kao da ja legnem, pa skočim preko trospratne zgrade“: Robot bez nogu može da skoči 3 metra
Inspirisani malim parazitskim crvima inženjeri sa Tehnološkog instituta Džordžije (Džordžija tek) napravili su robota koji može da skoči 3 metra. Ovaj uređaj, silikonski štapić sa kičmom od karbona, dugačak je svega 12,5 centimetara i nema noge, ali je sposoban za skokove na različitim terenima i u različitim pravcima.
- Nematode su izvanredna stvorenja sa telima tanjim od vlasi ljudske kose. Nemaju noge, ali mogu da skaču i na visinu 20 puta veću od dužine njihovih tela. To je kao da ja legnem i skočim preko trospratne zgrade – rekao je Sani Kumar, postdoktorand na Džordžija teku i koautor studije, saopštio je Tehnološki institut Džordžije.
Nematode ili valjkasti crvi su među najčešćim stvorenjima na zemlji. Žive u našem okruženju, ali i u nama, kao i drugim kičmenjacima i biljkama. Mogu da izazovu bolesti, što je nekad i korisno, pa se koriste za ubijanje invazivnih insekata i zaštitu biljaka.
Jedan od načina na koji ulaze u tela domaćina je skakanje. Korišćenjem ekstremno brzih kamera, Viktor Ortega-Himenez, glavni autor studije i nekadašnji istraživač Džordžija teka, sada na Univerzitetu Kalifornije u Berkliju, pratio je kako ova stvorenja savijaju tela u zavisnosti od toga gde žele da odu.
- Bilo mi je potrebno više od godinu dana da razvijem pouzdan metod da ovi crvi stalno skaču sa parčeta papira kako bi ih prvi put snimio do detalja – rekao je on.
Da bi skočile unazad nematode ismeravaju glavu nagore dok zatežu srednji deo tela i to na sličan način kao osoba koja radi čučanj, navodi se u saopštenju. Odatle koriste uskladištenu energiju da skoče unazad, poput gimnastičara koji radi salto unazad.
Za skok napred crvi nameštaju glavu pravo, a savijaju telo u suprotnom smeru. Stav je sličan nekom ko planira da skoči napred, ali oni skaču nagore. Taj sistem je iskorišćen i da se napravi robot koji može da skoči 3 metra.
- Promena centra mase omogućuje ovim stvorenjima da kontrolišu na koji način skaču. Nismo svesni da bilo koje drugo stvorenje ove veličine može da kontroliše način na koji skače i to u dva smera – rekao je Kumar.
Studija o ovome je objavljena u Science Robotics.
(Telegraf Nauka/Georgia Tech)