Spektakularno otkriće u selu Sarband: Na drevnoj posudi za vodu zapisano je jedno ime, to niko nije očekivao
Arheolozi su, tokom iskopavanja na nalazištu Halkadžar, u selu Sarband, došli do spektakularnog otkrića. Pronašli su retku keramičku posudu sa dve drške i drevnim zapisom u kome se spominje žensko ime, saopštio je Narodni muzej Tadžikistana.
Natpis, pisan baktrijskim pismom i jezikom, nalazi se na telu posude i predstavlja značajan doprinos boljem razumevanju drevnog nasleđa ovog regiona.
Za dešifrovanje natpisa, stručnjaci iz Narodnog muzeja Tadžikistana konsultovali su dvojicu vodećih naučnika za drevne istočnoiranske jezike — Nikolasa Sims-Vilijamsa i Džoa Kriba. Pozdravivši otkriće sa velikim interesovanjem, naučnici su pružili sledeće čitanje:
“eiado gō(l)z[o ]sido finzo sagkino ol(o) mo(.)”
„OVA POSUDA ZA VODU PRIPADA GOSPI SAGKIN.”
Potrebno je istaći, navodi se u saopštenju, da je ovo drugi baktrijski natpis od svetskog značaja koji su otkrili stručnjaci Narodnog muzeja. Značaj i naučna vrednost ovog artefakta leže u njegovoj izuzetnoj očuvanosti — natpis je sačuvan u celovitom i čitljivom obliku. Ovo otkriće otvara novo poglavlje u proučavanju lingvistike i istorije, nudeći sveže uvide u kulturni i jezički pejzaž drevne Baktrije.
Veruje se da je keramička posuda nastala u vreme Kušanskog carstva, moćne centralnoazijske države koja se prostirala na teritorijama današnjeg Avganistana, Pakistana, Indije, Uzbekistana i Tadžikistana, i to između 1. i 3. veka.
Kako navodi Archeology Magazine, ovaj natpis sugeriše napredan nivo pismenosti u regionu i pokazuje verovatno uobičajenu praksu obeležavanja privatnih predmeta.
(Telegraf Nauka/ Osorkhonai Millii Tojikiston/Archaeology Magazine)