Žetoni za igru vojne strategije rimskih vojnika pronađeni u Turskoj
Pre 1.600 godina, u gradu nazvanom po čuvenom rimskom caru Hadrijanu, rimski vojnici su u slobodno vreme igrali igru na tabli pokušavajući da poprave veštine strateškog mišljenja – ili prosto da bi se zabavili.
Objavljujući otkriće dva antička žetona, arheolozi kažu da su igre koje su igrali legionari verovatno prilično slične onima u kojima mnogi od nas uživaju danas.
Opisujući dva žetona od kosti u obliku diska, arheolozi objašnjavaju da jedan od žetona na sebi ima četvorokraki simbol, dok je drugi ukrašen osmokrakim znakom. Na krajevima tih krakova su rupice. Simboli pomažu igračima u određivanju strategije.
Antički artefakti su pronađeni na arheološkoj lokaciji Hadrijanopolis u Turskoj, nazvanoj po Hadrijanu i njegovom uspešnom povećanju moći Rimskog carstva na Bliskom istoku tokom 2. veka.
Među mnogim impresivnim strukturama koje su pronađene tamo nalazi se vojna tvrđava, koja ukazuje na značajno prisustvo rimske vojske u gradu tokom najveće snage čuvenog vladara.
Ovi mali predmeti pokazuju da je to vojno prisustvo trajalo u Hadrijanopolisu godinama. Datirani u 5. vek, žetoni ukazuju da je vojska bila prisutna otprilike 200 ili 300 godina.
Žetoni su izgleda korišćeni za „igre bazirane na vojnoj strategiji“, što znači da su ljudi koji su ih igrali najverovatnije iz vojnog okruženja.
Još konkretnije, žetoni su verovatno korišćeni za igru „Ludus Latrunculi“, u kojoj su igrači pokušavali da opkole i zarobe protivnika, ili za igru “Doudecim Scripta”, koja liči na bekgemon.
Igre na tabli poput ovih su bile popularne širom antičkog sveta, a rimski vojnici su mnogo svog slobodnog vremena provodili uživajući u pretečama nekih od danas najrasprostranjenijih igara.
Na primer, postoje dokazi da su vojnici u Judeji igrali igru zvanu Alkerk, koja je evoluirala u Damu, dok druga antička razonoda poznata kao 58 rupa veoma liči na Zmije i merdevine.
Sličnosti i veze mogu se uspostaviti između tih igara i današnjih. Dama je takođe igra strategije. Borbeni brodovi je igra strategije. Kad pogledamo digitalne igre, može se reći da je Minolovac igra vojne strategije. Iako su se nazivi promenili od antičkih do današnjih vremena, možemo reći da su sve te igre zapravo bazirane na vojnoj strategiji.
(Telegraf Nauka/IFL Science)