Zmajevi i sateliti doveli do velikog otkrića: 1.300 drevnih kurgana pronađeno u Azerbejdžanu
Više od 1.300 arheoloških nalazišta u Azerbejdžanu prvi put je sistematski proučavano i mapirano i to tokom dve kampanje – 2021. i 2023. Istraživanje praistorijskih humki iz perioda od 4. do 1. milenijuma pre nove ere na prostorima južnog Kavkaza sproveli su stručnjaci Univerziteta u Kilu iz Nemačke, saopštila je ta institucija.
Mnoge od ovih drevnih humki tipičan su deo pejzaža u ovom regionu. Međutim, postoji manjak sistematske dokumentacije o ovim nalazištima.
- Možemo samo da donosimo zaključke o društvenom i kulturnom razvoju u prošlosti samo ako imamo precizne brojke od tačnog broja humki, preko njihovog tipa do veličine – rekao je Andrea Riči, arheolog i šef projekta ROOTS Cluster of Excellence.
Tokom dve kampanje, opisane u studiji, tim je koristio kombinaciju različitih metoda istraživanja, od dalekometnih senzoda do geofizičkog merenja. Satelitske slike pomogle su imda analiziraju strukture pejzaža i identifikuju potencijalne arheološke karakteristike. Do otkrića su došli i poređenjem satelitskih snimaka iz šezdesetih sa onim danas.
- Pre terenskog rada analize tih slika su nam dale potvrdu postojanja velikog broja humki, koje su verovatno kurgani – rekao je Riči.
Korišćenjem kamere prikačene za zmaja, tim je slikao odabrana područja i na osnovu toga pravio 3D modele, otkrivajući drevne kurgane.
- Ove integrisane metode dozvolile su nam da dokumentujemo dimenzije i odnose kurgana, koji su često u grupama – rekao je dr Bahtijar Džalilov, arheolog Nacionalne akademije Azerbejdžana u Bakuu.
Samo na Uzin-Raminom visoravni tim je identifikovao više od 1.200 kurgana. Od njih, samo 200 je bilo poznato pre ovog istraživanja. Još 85 kurgana otkriveno je u dolini reke Garačaj. Svi oni su nastali između 4. i 1. milenijuma pre nove ere.
Osim kurgana, tim je identifikovao i grobnice iz kasnog bronzanog doba, iz 5. i 4. milenijuma pre nove ere, kao i iz srednjeg veka, od 10. do 15. veka.
Kurgani su tipovi zemljanog nadgrobnog spomenika, vrsta humki kojih ima širom sveta, ali su najčešće na prostorima Rusije, Belorusije, Ukrajine, Tadžikistana, Azerbejdžana, Kazahstana… Kurgana je bilo i na prostoru Srbije, uglavnom u Vojvodini.
(Telegraf Nauka/Kiel University)