Srebrna amajlija najstariji dokaz hrišćanstva u Bugarskoj: Otkrivena je u antičkom gradu

Vreme čitanja: oko 1 min.

Na amajliji su zapisana imena arhangela Gavrila i Mihaila

Ostaci antičkog naselja Deultum... Foto: Shutterstock / Todor_Raveo

Srebrna amajlija otkrivena je tokom iskopavanja u Nacionalnom arheološkom rezervatu „Dueltum-Debelt“ u Bugarskoj. Ovo otkriće je najstariji dokaz hrišćanstva na prostorima ove balkanske države.

Rimski komandant Lucijus osvojio južnu obalu Crnog mora 72. godine pre nove ere, a u vreme cara Tita Flavija Vespazijana podignuta je kolonija Deultum istočno od tračkog naselja Develt (Debelt), piše Arkeonews.

U naredna tri veka Deultum je bio jedan od najbogatijih gradova u okruženju, što zbog dobre strateške lokacije, što zbog impresivnog planiranja u izgradnji ovog antičkog grada. Kan Krum odveo je stanovnike grada severno od Dunava 812. godine i tada je naselje postalo bugarsko. Istoričari misle da je taj region bio povezan sa pokrštavanjem Bugara 864.

Srebrna amajlija otkrivena je 2023. i odmah je privukla pažnju, posebno posle restauracije i analize natpisa. Reč je o amajliji sa zapisanim imenima arhangela Gavrila i Mihaila, kao i Hrista Zaštitnika.

- Rani hrišćani pazili su da ih drugi ne prepoznaju, pa su koristili različite simbole da se obraćaju Hristu. U ovom slučaju, amajlija je postavljena u grobnicu, blizu glave osobe koja je tu sahranjena, a da je drugi ne vide – rekla je restauratorka Silvija Borisova.

Prema rečima Krasimira Kostova, direktora Nacionalnog arheološkog rezervata „Dueltum-Debelt“, predmet je napravljen krajem 2. ili početkom 3. veka, što predstavlja značajnu prekretnicu u istoriji hrišćanstva u tom regionu.

(Telegraf Nauka / Arkeonews)