Zbog gladi su jeli i pse: DNK analiza otkrila nešto šokantno o prvom engleskom naselju u Americi
U Džejmstaunu otkriveni ostaci šest pojedenih pasa koje su doseljenici nabavljali od starosedelaca
U Džejmstaunu, prvom stalnom engleskom naselju u Severnoj Americi, u vreme velike gladi početkom 17. veka doseljenici su jeli pse koje su nabavljali od starosedelaca. To su pokazale DNK analize i studija objavljena u American Antiquity.
Otkriće menja shvatanje odnosa starosedelačkih zajednica sa novim kolonijalnim silama tog perioda. Osim toga, pokazuje i da su rani evropski kolonisti zavisili od starosedelaca kada je reč o preživljavanju, posebno u tom početnom periodu naseljavanja, prenosi Phys.org.
Istraživači su analizirali mitohondrijalni DNK pasa koji su živeli u Džejmstaunu od 1609. do 1617. Najmanje šest pasa imalo je starosedelačko poreklo, kao i sličnosti sa psima iz drugih starih severoameričkih kultura.
Istraživači su takođe otkrili da su stanovnici naselja pojeli šest pasa. To govori o kompleksnosti događaja u vreme gladi, kada su ovi psi uopšte završili u engleskom utvrđenju kako bi ih stanovnici pojeli.
Genetske analize ostataka ovih pasa otkrivaju društvene veze kolonizatora i starosedelaca. Psi su dovodili do stvaranja veza između dve zajednice, ali su bili i razlog tenzija između njih, što ukazuje na složeni društveni pejzaž tog doba.
- Poreklo pasa iz Džejmstauna pruža uvid u to kako su evropski doseljenici i starosedeoci brinuli o svojim psima. Ostaci pasa sa poreklom iz Evrope sugeriše da su ili Britanci ili Phatani, a možda i obe zajednice, pazile da im se psi ne mešaju kako bi očuvali njihovo specifično ponašanje – rekla je Arijen Tomas, doktorand na Univerzitetu u Ajovi.
Džejmstaun u koloniji Virdžinija bilo je prvo stalno englesko naselje u Americi. Osnovano je kao Fort Džejms 4. maja 1607. nakon neuspešnog osnivanja izgubljene kolonije Ranouk na istoimenom ostrvu. Tokom perioda gladi 1609. i 1610. više od 80 odsto kolonista je preminulo. Uprkos tome, od 1616. do 1699. Džejmstaun je bio kolonijalna prestonica.
(Telegraf Nauka / Phys.org)