
Maskovi sateliti padaju kao pokošeni: Razlog za ovo je vrhunac jednog fenomena, pokazala studija
Sateliti kompanije Starlink, u vlasništvu Ilona Maska, najbogatijeg čoveka na svetu, padaju nazad na Zemlju mnogo brže nego što se to očekivalo. Razlog za to su erupcije na Suncu i geomagnetne oluje, koje drastično skraćuju životi vek ovih letelica.
Ove zabrinjavajuće podatke otkrila je studija naučnika koji rade u Centru za svemirski let Godar pri američkoj agenciji NASA, prenosi USA Herald.
- U ovom radu koristili smo podatke o praćenju satelita da ispitamo efekte geomagnetne aktivnosti na ponovni ulazak 523 satelita kompanije Starlink od 2020. do 2024. Ovaj period podudara se sa pojačanom fazom solarnog ciklusa 25, koji je bio intenzivniji od ranijih. Jasno dokazujemo da je intenzivna solarna aktivnost trenutnog solarnog ciklusa značajno uticala na povratak Starlink satelita na Zemlju – navodi se u studiji koja je postavljena na preprint serveru arXiv.org.
U orbiti je trenutno više od 7.000 Starlink satelita, a Starlink namerava da svoje sazvežđe poveća na 30.000 letelica.
Ovi sateliti kada padaju na Zemlju, uglavnom potpuno sagore u atmosferi. Međutim, u poslednje vreme astronomi kritikuju slanje ovolikog broja satelita u orbitu jer zaslepljuju opservatorije na našoj planeti i onemogućuju istraživanja.
Solarni ciklus je ciklus Sunčeve aktivnosti, koji je otkrio nemački astronom Gustav Švab, a koji u proseku traje 11 godina. Ciklus je povezan i sa obrtanjem magnetnih polova, do kojeg dolazi kada je solarna aktivnost na vrhuncu.
NASA je u oktobru 2024. objavila da je Sunce dostiglo svoj solarni maksimum koji će se nastaviti i ove 2025.
(Telegraf Nauka/USA Herald/arXiv.org)
Video: Sonda Parker ponovo dodirnula Sunce
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pedja78
Hmm Kada objekat postigne određenu brzinu (oko 28000 km/h) u LEO (low Earth orbit) postiže konstantnu putanju oko zemlje, odnosno konstantno pada prema zemlji, ali zbog brzine ne uspeva da padne jer zemlja nije ravna ploča već spljoštena sfera tako da stalno prati njeno zakrivljenje. Još Isak Njutn je ovo izračunao razmišljavši šta bi bilo kad bi jabuku (koja mu je navodno pala na glavu) bacio dovoljno jako jer je primetio da kad je baci jače kasnije pada. Tako da na toj visini gde nema atmosfere objekat održava orbitu bez dodatnog izvora energije i bez ikakve navigacije tako da teza takozvane naučne zajednice da sateliti iz orbite padaju zbog navodnog kvara elektronike izazvanog solarnom aktivnošću ne zvuče baš uverljivo ni naučno. Uostalom da je satelitu potreban pogon da bi održavao orbitu ne bi potrajalo jedan dan, jer samo lansiranje bilo čega u orbitu zahteva enormnu količinu goriva (odnos je oko 2kg goriva za i kg onog što treba da se lansira, a onda treba da se uračuna i samo gorivo.) Nisam ekspert tako da je moguće da ne mogu da sagledam sve aspekte, ali ovako kao običnom čoveku mi ne delije razumno.
Podelite komentar
Владимир
И шта сад? Као НАСА стигла на Марс? Јесте, како да није! И још као шаље сигнале Хабл или Инфнити или како ли се већ зове?
Podelite komentar
Blaf
Moguće je da padaju zbog preopterećenja. Prikupili suviše podataka i to im je smanjilo brzinu.
Podelite komentar