Dve fotografije pokazuju koliko svemirski let iscrpljuje telo: Ovo je šokantno

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

Dve fotografije nastale u samo dva dana pokazuju koliko svemirski let i povratak na Zemlju iz Međunarodne svemirske stanice iscrpljuju telo. Na obe slike je Don Petit, najstariji astronaut NASA, koji se u nedelju, na svoj 70. rođendan, vratio na planetu posle 220 dana u njenoj orbiti.

Na prvoj slici, koju je sam napravio, pa objavio na Instagramu, vidi se Don Petit u poslu u orbiti, deluje vitalno i puno snage. Na drugoj slici, snimljenoj u Kazahstanu 20. aprila, nakon sletanja na Zemlju, Don Petit je vidno iscrpljen i bez snage da posle skoro 7 meseci bez gravitacije drži uspravno i glavu.

- Auto portret na mom orbitalnom srećnom mestu. Sutra ću ponovo postati Zemljanin. Kakva je avantura bila ova misija – napisao je Don Petit na Instagramu kraj selfija iz Međunarodne svemirske stanice.

Kada je posada Sojuza, u kojoj je bio Petit, u nedelju sletela u Kazahstan, NASA je na Iksu postavila sledeću poruku:

- Dome, slatki Hjustone. Astronaut NASA zvanično se vratio kući iz Međunarodne svemirske stanice posle završetka četvrtog svemirskog leta i ukupno 590 dana u svemiru. Perfektna misija.

Petit i njegovi saborci – ruski kosmonauti Aleksej Ovčinin i Ivan Vagner – obleteli su Zemlju 3.520 puta.

Ipak, dok je u svemiru delovao zdravo, nakon dolaska na planetu bio je vidno iscrpljen.

- Izuzetni Don Petit, koji je danas napunio 70 godina, delovao je ne baš dobro nakon izvlačenja iz kapsule. Nadam se da nije ništa ozbiljno, ali očekujem uskoro nove vesti o njegovom stanju – napisao je na Iksu astronom Džonatan Mekdauel.

Don Petit Foto: Tanjug/Bill Ingalls/NASA via AP

Boravak u svemiru nije nimalo lak za ljudsko telo - nedostatak gravitacije izaziva značajan i nepopravljiv gubitak gustine kostiju. Dovodi do slabljenja mišića, od ruku i nogu do srca, koje zato što ne mora da pumpa boreći se sa gravitacijom, radi mnogo slabije. Količina krvi u telu se smanjuje, a menja se i način na koji ona teče kroz organizam. Takođe, ni ostala tečnost ne može da ide nadole lako.

- Tečnost se gomila u njihovoj glavi, pa oni stalno imaju utisak da su prehlađeni. Sva čula slabe, što je verovatno dobra stvar jer gore jako smrdi na letelicu u kojoj ima posetilaca već dve decenije, ali ne mogu da se otvore prozori – rekao je svojevremeno Alan Dafi, astrofizičar sa Univerziteta Svinburn.

Nakon povratka na zemlju astronauti se muče da hodaju, imaju nesvestice i loše vide. Gomilanje tečnosti menja oblik očiju, pa su one otečene. To se uglavnom vraća u normalu posle nekog vremena, ali možda im budu potrebne naočare tokom ostatka života, dodao je Dafi.

Don Petit je rođen 20. aprila 1955. Doktor je hemijskog inženjeringa, a njegov izum šolje za nultu gravitaciju prvi je patent smišljen u svemiru. Astronaut NASA je postao 1996. Fotografija mu je hobi, pa je napravio najneverovatnije fotografije iz svemira i skoro svaka od njih oduzima dah.

Iako je trenutno najstariji astronaut NASA, nije i najstarija osoba koja je bila u svemiru. Taj rekord drži Džon Glen, koji je imao 77 godina kada je 1998. bio u svemiru.

(Telegraf Nauka)

Video: Prvi snimak džinovske lignje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • teorija zavere

    22. april 2025. | 17:35

    Ovaj je bio u svemiru isto kao što je i Kejti Peri bila.

  • Čiča

    22. april 2025. | 16:33

    Pa koji ce moj gore? Sta su to bitno do sad nasli ili proučili u svemiru a da je bitno za čovečanstvo. Isto kao onaj klipan Ajnštajn, hoce da cepa atom. Evo mu sad njegova nauka zlo čini čovečanstvu. Atomske bombe, osiromaseni uranijum, radijacija, globalno zagrevanje...

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>