
Dve fotografije pokazuju koliko svemirski let iscrpljuje telo: Ovo je šokantno
Dve fotografije nastale u samo dva dana pokazuju koliko svemirski let i povratak na Zemlju iz Međunarodne svemirske stanice iscrpljuju telo. Na obe slike je Don Petit, najstariji astronaut NASA, koji se u nedelju, na svoj 70. rođendan, vratio na planetu posle 220 dana u njenoj orbiti.
Na prvoj slici, koju je sam napravio, pa objavio na Instagramu, vidi se Don Petit u poslu u orbiti, deluje vitalno i puno snage. Na drugoj slici, snimljenoj u Kazahstanu 20. aprila, nakon sletanja na Zemlju, Don Petit je vidno iscrpljen i bez snage da posle skoro 7 meseci bez gravitacije drži uspravno i glavu.
- Auto portret na mom orbitalnom srećnom mestu. Sutra ću ponovo postati Zemljanin. Kakva je avantura bila ova misija – napisao je Don Petit na Instagramu kraj selfija iz Međunarodne svemirske stanice.
Kada je posada Sojuza, u kojoj je bio Petit, u nedelju sletela u Kazahstan, NASA je na Iksu postavila sledeću poruku:
- Dome, slatki Hjustone. Astronaut NASA zvanično se vratio kući iz Međunarodne svemirske stanice posle završetka četvrtog svemirskog leta i ukupno 590 dana u svemiru. Perfektna misija.
Petit i njegovi saborci – ruski kosmonauti Aleksej Ovčinin i Ivan Vagner – obleteli su Zemlju 3.520 puta.
Ipak, dok je u svemiru delovao zdravo, nakon dolaska na planetu bio je vidno iscrpljen.
- Izuzetni Don Petit, koji je danas napunio 70 godina, delovao je ne baš dobro nakon izvlačenja iz kapsule. Nadam se da nije ništa ozbiljno, ali očekujem uskoro nove vesti o njegovom stanju – napisao je na Iksu astronom Džonatan Mekdauel.

Boravak u svemiru nije nimalo lak za ljudsko telo - nedostatak gravitacije izaziva značajan i nepopravljiv gubitak gustine kostiju. Dovodi do slabljenja mišića, od ruku i nogu do srca, koje zato što ne mora da pumpa boreći se sa gravitacijom, radi mnogo slabije. Količina krvi u telu se smanjuje, a menja se i način na koji ona teče kroz organizam. Takođe, ni ostala tečnost ne može da ide nadole lako.
- Tečnost se gomila u njihovoj glavi, pa oni stalno imaju utisak da su prehlađeni. Sva čula slabe, što je verovatno dobra stvar jer gore jako smrdi na letelicu u kojoj ima posetilaca već dve decenije, ali ne mogu da se otvore prozori – rekao je svojevremeno Alan Dafi, astrofizičar sa Univerziteta Svinburn.
Nakon povratka na zemlju astronauti se muče da hodaju, imaju nesvestice i loše vide. Gomilanje tečnosti menja oblik očiju, pa su one otečene. To se uglavnom vraća u normalu posle nekog vremena, ali možda im budu potrebne naočare tokom ostatka života, dodao je Dafi.
Don Petit je rođen 20. aprila 1955. Doktor je hemijskog inženjeringa, a njegov izum šolje za nultu gravitaciju prvi je patent smišljen u svemiru. Astronaut NASA je postao 1996. Fotografija mu je hobi, pa je napravio najneverovatnije fotografije iz svemira i skoro svaka od njih oduzima dah.
Iako je trenutno najstariji astronaut NASA, nije i najstarija osoba koja je bila u svemiru. Taj rekord drži Džon Glen, koji je imao 77 godina kada je 1998. bio u svemiru.
(Telegraf Nauka)
Video: Projekat o osnaživanju Romkinja iz Srbije uzor evropske naučne zajednice, osvojio Grand Prize
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
teorija zavere
Ovaj je bio u svemiru isto kao što je i Kejti Peri bila.
Podelite komentar
Čiča
Pa koji ce moj gore? Sta su to bitno do sad nasli ili proučili u svemiru a da je bitno za čovečanstvo. Isto kao onaj klipan Ajnštajn, hoce da cepa atom. Evo mu sad njegova nauka zlo čini čovečanstvu. Atomske bombe, osiromaseni uranijum, radijacija, globalno zagrevanje...
Podelite komentar