„To je kao brana Tri klanca u svemiru“: Kina planira izgradnju džinovske solarne elektrane u orbiti

   ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Kineski naučnici najavili su da planiraju izgradnju ogromne, kilometar široke solarne svemirske elektrane koja će konstantno slati energiju na Zemlju mikrotalasima. Projekat, koji podrazumeva lansiranje komponenti u geostacionarnu orbitu, nazivaju „projekat Tri klanca (Tri klisure) iznad Zemlje“.

Brana Tri klanca, koja se nalazi u srednjem toku reke Jangcekjang u Kini, najveći je hidroenergetski projekat na svetu i godišnje proizvodi 100 milijardi kilovat-sati električne energije, prenosi LiveScience. Kako dodaju, jedan naučnik NASA svojevremeno je napisao da kada bi se ovaj ogroman rezervoar potpuno napunio, masa vode u njoj produžila bi dan za 0,06 sekundi.

Novi projekat, rekao je za South China Morning Post Long Lehao, glavni konstruktor raketa Dugi marš, bio bi značajan „kao prebacivanje brane Tri klanca na visinu od 36.000 kilometara iznad Zemlje“.

Brana Tri klanca Brana Tri klanca u Kini... Foto: Shutterstock/isabel kendzior

- Ovo je neverovatan projekat kome se radujemo. Energija koja se skupi za godinu dana bila bi jednaka ukupnoj količini nafte koja se izvuče – objasnio je.

Uprkos nedavnom napretku u ceni i efikasnosti solarne energije, ova tehnologija se i dalje suočava sa nekim fundamentalnim ograničenjima – problem mogu da budu gusti oblaci, ali je još veći to što atmosfera upija veći deo sunčeve radijacije.

Solarna baklja Foto: Shutterstock/Jurik Peter

Naučnici su predložili niz tehnologija za kontinuirano sakupljale energiju Sunca u svemiru, jer je tu 10 puta intenzivnija nego na površini. Međutim, izgradnja ogromnog solarnog panela zahtevala bi mnogo lansiranja, pa to nije lako realizovati.

Da bi prevazišli taj izazov, Long i njegov tim rade na razvoju višekratne teške rakete Dugi marš 9 (CZ-9) sa nosivošću od 150 tona. Osim za satelite, raketa će biti ključna i za kineske planove da stignu na Mesec, gde žele da izgrade istraživačku stanicu do 2035. godine.

Kina nije jedina nacija koja razmatra planove za solarne elektrane u svemiru.

(Telegraf Nauka/LiveScience)

Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>