Vreme čitanja: oko 2 min.
Japanci lansirali prvi drveni satelit u svemir: Pogledajte kako ovo čudo tehnike izgleda
Vreme čitanja: oko 2 min.
Istraživači na Univerzitetu Kjoto u Japanu napravili su satelit od honokija
Prvi drveni satelit na svetu LignoSat, koji su kreirali japanski istraživači, lansiran je danas u svemir, kako bi se testiralo korišćenje drveta u svemiru. Istraživači na Univerzitetu Kjoto u Japanu napravili su satelit od honokija, vrste drveta magnolije koje se tradicionalno koristilo za pravljenje korica za mačeve.
Tim ima za cilj da za 50 godina posadi drveće na Mesecu i Marsu, prenosi Dojče vele.
- Sa drvetom, materijalom koji možemo sami da proizvedemo, moći ćemo da gradimo kuće, da živimo i radimo u svemiru zauvek - rekao je Takao Doi, astronaut koji proučava ljudske svemirske aktivnosti na Univerzitetu Kjoto.
Japanski istraživači su sproveli desetomesečni eksperiment na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) i otkrili da je honoki drvo najpogodnije za svemirske aplikacije.
Zatim su konstruisali LignoSat koristeći tradicionalnu japansku tehniku bez šrafova ili lepka da drže delove satelita.
- Ako dokažemo uspeh naših prvih drvenih satelitskih radova, predstavićemo ih SpejsEksu Ilona Maska - rekao je Doi.
LignoSat bi trebalo da kruži oko Zemlje šest meseci. Satelit će meriti kako drvo podnosi ekstremno okruženje u svemiru, gde temperature variraju od -100 do 100 stepeni Celzijusa svakih 45 minuta dok objekti kruže kroz tamu i sunčevu svetlost. Satelit će takođe meriti sposobnost drveta da smanji uticaj svemirskog zračenja na poluprovodnike.
Istraživači su rekli da drvo ima brojne prednosti u odnosu na metal. Konvencionalni sateliti stvaraju čestice oksida kada se povuku iz upotrebe i ponovo uđu u Zemljinu atmosferu, ali se očekuje da će drvo sagoreti uz manje zagađenja.
Takođe se očekuje da će drvo biti izdržljivije u svemiru nego na Zemlji jer nema vlage zbog koje bi istrulilo i kiseonika koji bi ga spalio.
- Možda izgleda zastarelo, ali drvo je zapravo najsavremenija tehnologija dok civilizacija ide na Mesec i Mars - rekao je Kendži Karija, menadžer Sumitomo Forestri Cukuba istraživačkog instituta.
Prema njegovim rečima, proširenje ove tehnologije na svemir moglo bi da oživi drvnu industriju.
(Telegraf Nauka/Tanjug)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kragujevčanin
Ma nije to ništa, za razliku od japanskog drvenog satelita Lignjoslava, Srbi iz Šumadije planiraju da lansiraju u svemir kazan za rakiju. Cilj im je da u bliskoj budućnosti zasade šljive na Mesecu i na Marsu.
Podelite komentar