Japanci lansirali prvi drveni satelit u svemir: Pogledajte kako ovo čudo tehnike izgleda

A. I.
A. I.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Prvi drveni satelit na svetu LignoSat, koji su kreirali japanski istraživači, lansiran je danas u svemir, kako bi se testiralo korišćenje drveta u svemiru. Istraživači na Univerzitetu Kjoto u Japanu napravili su satelit od honokija, vrste drveta magnolije koje se tradicionalno koristilo za pravljenje korica za mačeve.

Tim ima za cilj da za 50 godina posadi drveće na Mesecu i Marsu, prenosi Dojče vele.

- Sa drvetom, materijalom koji možemo sami da proizvedemo, moći ćemo da gradimo kuće, da živimo i radimo u svemiru zauvek - rekao je Takao Doi, astronaut koji proučava ljudske svemirske aktivnosti na Univerzitetu Kjoto.

Japanski istraživači su sproveli desetomesečni eksperiment na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) i otkrili da je honoki drvo najpogodnije za svemirske aplikacije.

Takao Doi Takao Doi predstavlja svoj drveni satelit LignoSat... Foto: Kyodo/Newscom / Newscom / Profimedia

Zatim su konstruisali LignoSat koristeći tradicionalnu japansku tehniku bez šrafova ili lepka da drže delove satelita.

- Ako dokažemo uspeh naših prvih drvenih satelitskih radova, predstavićemo ih SpejsEksu Ilona Maska - rekao je Doi.

LignoSat bi trebalo da kruži oko Zemlje šest meseci. Satelit će meriti kako drvo podnosi ekstremno okruženje u svemiru, gde temperature variraju od -100 do 100 stepeni Celzijusa svakih 45 minuta dok objekti kruže kroz tamu i sunčevu svetlost. Satelit će takođe meriti sposobnost drveta da smanji uticaj svemirskog zračenja na poluprovodnike.

Istraživači su rekli da drvo ima brojne prednosti u odnosu na metal. Konvencionalni sateliti stvaraju čestice oksida kada se povuku iz upotrebe i ponovo uđu u Zemljinu atmosferu, ali se očekuje da će drvo sagoreti uz manje zagađenja.

Takođe se očekuje da će drvo biti izdržljivije u svemiru nego na Zemlji jer nema vlage zbog koje bi istrulilo i kiseonika koji bi ga spalio.

- Možda izgleda zastarelo, ali drvo je zapravo najsavremenija tehnologija dok civilizacija ide na Mesec i Mars - rekao je Kendži Karija, menadžer Sumitomo Forestri Cukuba istraživačkog instituta.

Prema njegovim rečima, proširenje ove tehnologije na svemir moglo bi da oživi drvnu industriju.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Buzurović: Izložba prikazuje šta su to začini, kako ih koristimo i kako smo počeli da ih koristimo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kragujevčanin

    6. novembar 2024. | 05:41

    Ma nije to ništa, za razliku od japanskog drvenog satelita Lignjoslava, Srbi iz Šumadije planiraju da lansiraju u svemir kazan za rakiju. Cilj im je da u bliskoj budućnosti zasade šljive na Mesecu i na Marsu.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>