Vreme čitanja: oko 2 min.
„NASA nas ponizila jer SpejsEks mora da spasava astronaute“: U Boingu besni zbog odluke o svemirskoj letelici
Vreme čitanja: oko 2 min.
Ovo nije prvi put da grupa astronauta ostane u svemiru značajno duže nego što je planirano
Sunita Vilijams i Bari Buč Vilmor 5. juna poleteli su u svemir na osmodnevnu misiju letelicom Starlajner kompanije Boing. Zbog problema s kapsulom ostaće na Međunarodnoj svemirskoj stanici do februara sledeće godine, kada će ih iz orbite vratiti letelica kompanije SpejsEks, objavila je u subotu agencija NASA. Ovu odluku zaposleni u Boingu smatraju poniženjem jer mora da ih spasava rivalska kompanija milijardera Ilona Maska, piše Njujork post.
Njujork post navodi da im je zaposleni u Boingovom svemirskom programu, koji je želeo da ostane anoniman, rekao da je ovo najnoviji udarac kompaniji već u problemima.
- Toliko puta smo se obrukali u poslednje vreme da smo sada pod mikroskopom. Ovo je učinilo sve otprilike 100 puta gorim. Mi mrzimo SpejsEks, pričamo grozote o njima sve vreme i sada oni moraju da nas spasavaju. To je sramno. To je poniženje. Užasnut sam – rekao je on.
Kako kaže, mnogi u kompaniji za ovo poniženje krive agenciju NASA. U Boingu, piše Njujork post, i dalje veruju da je Starlajner mogao bezbedno da spusti astronaute na Zemlju, kao što ih je i odneo do Međunarodne svemirske stanice. Međutim, u NASA su odlućili da ne žele da rizikuju sa letelicom iz koje curi helijum i koja ima više problema sa potisnicima.
- Mi verujemo da je Starlajner mogao da ih spusti na zemlju bezbedno, ali NASA nije želela da rizikuje. Oni imaju svoje PR probleme i ne žele dvoje mrtvih astronauta. Ali mi mislimo da ne bi bilo mrtvih astronauta. Nikad ne bismo predložili let da mislimo da nije bezbedan za njih – naveo je anonimni radnik Boinga.
Boing zvanično nije komentarisao odluku NASA, ali su za Post rekli da im je sad cilj da se Starlajner bez problema vrati na zamlju.
Ovo nije prvi put da grupa astronauta ostane u svemiru značajno duže nego što je planirano. Primera radi, prošle godine je zbog kvara na letelici Sojuz MS-22 posada (ruski kosmonauti Sergej Prokopjev i Dmitrij Petelin i američki astronaut Franko Rubio) koja je s tom letelicom otišla na MSS bila prinuđena da na svemirskoj stanici umesto 188 dana, ostane 371 dan.
Kako je Telegraf Nauka već pisao, Vilijamsova i Vilmor neće imati problema sa hranom, vodom i vazduhom na svemirskoj stanici jer svega toga ima dovoljno, a biće i dodatnog snabdevanja. Oni su dobili i zaduženja, tj. eksperimente koje će obavljati tokom boravka u svemiru.
Suni Vilijams je već provela 322 dana u svemiru i to na dve različite misije, jednoj 2006. i 2012. Buč je takođe ranije bio u svemiru, ukupno 178 dana, od čega na Međunarodnoj svemirskoj stanici 167 dana.
U svemiru se trenutno nalazi 12 ljudi. Na MSS su, uz Vilijamsovu i Vilmora, Metju Dominik, Majkl Barat, Dženet Eps, Aleksander Grebenkin, Oleg Kononenko, Trejsi Kaldvel Dajson i Nikolaj Čab. Na kineskoj stanici Tjangong (Nebeska Palata) su Li Guangsu, Li Cong i Je Guangfu.
(Telegraf Nauka/New York Post)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
teorija zavere
Ma pusti hranu, vodu i vazduh. Da li će Vilijamsova imati dovoljno gela za kosu? Na svim snimcima joj kosa stoji uvek uspravno umesto da lebdi u svim pravcima, kako bi i trebalo u bestežinskom stanju.
Podelite komentar