Počela istorijska misija: Kina lansirala raketu ka „tamnoj strani Meseca“

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

Raketa Dugi marš-5 sa letelicom Čange-6 lansirana je sa kosmodroma Venčang u kineskoj provinciji Hajnan, objavila je agencija Sinhua. Reč je o istorijskoj misiji i prvoj koja bi trebalo da prikupi uzorke sa udaljene strane Meseca i donese ih na Zemlju.

Letelica je poletela u svemir u 17.27 po lokalnom vremenu (11.27 po centralnoevropskom vremenu).

Misija bi trebalo da traje 53 dana, a cilj je da na Zemlju donesu dva kilograma lunarnih uzoraka sa takozvane tamne strane Meseca, koja u stvari nije tamna već se tako naziva jer nije vidljiva sa naše planete. To bi bio prvi put da se prikupe uzorci sa ovog dela lunarne površine. Pre pet godina Kina je postala prva zemlja koja je spustila rover na udaljenu stranu Zemljinog satelita.

Plan je da se Čange-6 spusti u basen Južni pol-Ejtken, krater širok oko 2.500 kilometara i dubok oko 8 kilometara. Tu bi trebalo da prikupi zemljište i stene, ali i izvede nekoliko eksperimenata. Nakon toga trebalo bi da poleti nazad ka Zemlji.

- Prikupljanje i donošenje uzoraka sa dalje strane Meseca je podvig bez presedana. Trenutno znamo veoma malo o ovoj strani Zemljinog satelita. Ako misija Čange-6 ispuni svoj cilj, pružiće nama naučnicima prve direktne dokaze o okruženju i sastavu zemljišta na toj strani Meseca, što je od velikog značaja – rekao je za agenciju Sinhua Vu Vejren, glavni dizajner kineskog lunarnog programa i član Kineske akademije inženjera.

- Uzorci prikupljeni direktno, sa dalje strane Meseca ključni su da nam pomognu u boljem shvatanju karakteristika i razlika dve strane satelita, ali i da nam otkrije lunarne tajne. Cela misija ima mnogo izazova, svaki korak je povezan i bićemo na ivici živaca – rekao je Zeng Šinguo, naučnik pri Nacionalnoj astronomskoj opservatoriji Kineske akademije nauka.

Ako ova misija bude uspešna, Kina će biti korak bliže svom cilju da do 2030. pošalje prvu ljudsku misiju na Mesec.

Poslednjih nekoliko godina Zemljin satelit je ponovo u fokusu svemirskih istraživanja, a moglo bi se reći da je u toku i svojevrsna svemirska trka. Prva zemlja koja je spustila letelicu na lunarnu površinu bio je Sovjetski Savez i to 1959, a zatim su u tome uspele i Sjedinjene Države, koje su 1969. na Mesec poslale i prve ljude. Međutim, obe države su sedamdesetih prekinule lunarne misije. Tek u 21. veku letelicu na lunarnu površinu spustila je i Kina, prošle godine u tome je uspela i Indija, a ove i Japan. Početkom godine i SAD su ponovo uspešno spustile sondu na Mesec, a planiraju da ljudska misija sleti na lunarnu površinu pre kraja decenije.

(Telegraf Nauka)

Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Milan Petrovuc

    3. maj 2024. | 12:20

    Ne postoji tamna strana vec sa zemlje NEVIDLJIVA strana meseca. Ne zatupljujte ljude.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>