
Novi hladni rat SAD i Rusije ne sprečava saradnju u svemiru: NASA i Roskosmos postigli dogovor
Novi hladni rat između Rusije i Amerike blokirao je saradnju ove dve zemlje u skoro svim oblastima, ali ne i u ispitivanju svemira. Roskosmos i NASA dogovorili da nastave da zajednički lansiraju astronaute i kosmonaute do Međunarodne svemirske stanice (MSS) bar do kraja 2025, piše The Moscow Times.
- Sporazum je postignut da se nastavi sa zajedničkim letovima i tokom 2025. Odluka je doneta kako bi se očuvala pouzdanost Međunarodne svemirske stanice kao celine. Cilj je da uvek bude garantovano prisustvo bar jednog predstavnika Roskosmosa u ruskom segmentu MSS i prisustvo bar jednog predstavnika NASA u američkom segmentu – navedeno je u saopštenju ruske svemirske agencije.
Trenutno se astronauti i kosmonauti prebacuju do orbite u letelicama „dragon“ kompanije SpejsEks za misije NASA i u letelicama „sojuz“ za misije Roskosmosa.
Prema postojećim planovima, MSS će funkcionisati bar do 2030. Rusija je najavila da će ostati u programu do 2028.
Od završetka Hladnog rata 1991. SAD i Rusija su započeli mnoge zajedničke programe u svemiru. Nakon 2014. i ruskog preuzimanja Krima odnosi dve sile su se pogoršali, a u fazu koju mnogi smatraju novim hladnim ratom ušli su kada je Rusija pokrenula veliki napad na Ukrajinu u februaru 2022.
Nakon toga, prekinuta je saradnja dve zemlje u skoro svim oblastima, a svemirski programi su jedini izuzetak.
Međunarodna svemirska stanica lansirana je u svemir 20. novembra 1998, pre nešto više od 25 godina.
U orbiti je trenutno sedmoro ljudi – komandir Andreas Mogensen iz Danske, Džazmin Mogbeli i Loral Ohara iz SAD, Satoši Furukava iz Japana, Konstantin Borisov, Oleg Kononenko i Nikolaj Čub iz Rusije.
(Telegraf Nauka/The Moscow Times)
Video: Projekat o osnaživanju Romkinja iz Srbije uzor evropske naučne zajednice, osvojio Grand Prize
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Одлично. Разговори и сарадња у космосу између различитих страна сада да се пренесу и на Земљу. Јер планети је хитно потребан мир. Човечанству је преко главе ратова. Људи хоће мир. Хоће одговорне политичаре, а не папагаје који стално понављају исте мантре, а жртава и разарања је све више. Зар нису довољне природне катастрофе које људску егзистенцију претварају у прах. Него су нам још и сви сукоби надвили Дамаклов мач у виду глобалног рата који би запечатио судбину људском роду. Ова и будуће генерације заслужују будућност. Имамо право на будућност. Имамо право на напредак. И живот.
Podelite komentar
Перагеније
Ракетну технологију имају само Руси - још само да се досете да то услове високом технологијом...
Podelite komentar