![Mesec planeta pogled na Zemlju svemir Mesec planeta pogled na Zemlju svemir](https://xdn.tf.rs/2023/03/08/shutterstock1454730908-670x447.jpg)
Ovo je neočekivano: Indijski rover na Mesecu otkrio da je kompozicija zemljišta na južnom polu neverovatna
Otkako je indijski lunarni modul Vikram, deo istorijske misije Čandrajan-3, postao prva ljudska letelica u oblasti Mesečevog južnog pola 23. avgusta, ekspedicija nije gubila ni časa već su se modul i rover Pragjan odmah bacili na istraživanje tla. Jedan od instrumenata na roveru otkrio je tragove sumpora u zemljištu, piše Space.com.
- Instrument nazvan LIBS (laserski pokrenuta spektroskopija), napravljen u Bangaloru, izveo je svoje prvo merenje kompozicije zemljišta blizu južnog pola. Ova merenja potvrdila su postojanje sumpora, što nijeu dosad pokazali instrumenti na orbiteru. LIBS je specifična naučna tehnika koja analizira kompoziciju materijala izlažući ih intenzivnim laserskim puslevima. Laserski puls fokusirano pogađa materijal, poput kamena ili zemljišta, stvara ekstremnu vrelinu i lokalizovanu plazmu. Prikupljena svetlost plazme se dalje proučava spektroskopski. Kako svaki element ima jedinstvenu talasnu dužinu svetlosti kada je u stanju plazme, tako se određuje kompozicija materijala – navedeno je u saopštenju Indijske svemirske istraživačke organizacije (ISRO).
Preliminarne analize, dodaju oni, pokazale su prisustvo aluminijuma, sumpora, kalcijuma, gvožđa, hromijuma i titanijuma na lunarnoj površini. Dalja istraživanja pokazala su i prisustvo mangana, silicijuma i kiseonika. Detaljna analiza da li postoji vodonik još je u toku.
Space.com navodi da je otkriće sumpora potpuno neverovatno, jer je prvi put da je on otkriven na Mesecu. Osim toga, kada započnu ljudske lunarne misije taj sumpor iz zemljišta moći će da se koristi za izgradnju, pravljenje solarnih ćelija, pa čak i baterija.
Vikram i Pragajan već prilično detaljno istražuju Mesec – izmerili su temperature na južnom polu, a sada su pronašli i sumpor. Od ove misije u Indiji, koja je ponosna što je postala četvrta zemlja koja je spustila letelicu na lunarnu površinu (posle SSSR, SAD i Kine) i prva koja je to učinila u oblasti južnog pola.
(Telegraf Nauka/Space.com/ISRO)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Igor
Žao mi je samo što naša budućnost-sadašnjost liči na SF treš filmove mnogo više nego na bilo koje znacajnije delo SF kinematografije. Borba za resurse kao iz pobesnelog maksa,kopanje rude na mesecu..zaglupljivanje masa nekom nepotrebnom tehnologijom samo zato što može da se napravi,ne i da je stvarno toliko neophodna.
Podelite komentar
Peki
Brate,imali na mesec bakru,marinije,kulumatori..
Podelite komentar
Joksa
Ima li zlata da spremam opremu?
Podelite komentar