Australijski monitor gušteri imaju skrivene koštane strukture u koži
Ispod krljušti čuvenih australijskih monitor guštera (poznatih kao goane), naučnici su pronašli neočekivanu tajnu: skriveni sloj koštanih kožnih struktura – osteoderm.
Ove strukture, dugo previđene, možda su ključ za razumevanje kako su ovi drevni reptili ne samo preživeli, već se uspešno razvijali u jednoj od najsurovijih sredina na svetu.
Nalazi predstavljaju prvo opsežno globalno istraživanje osteoderma kod guštera i zmija. Međunarodna saradnja je udružila istraživače iz Australije, Evrope i Sjedinjenih Država koji su pomoću nasavremenijeg mikro-CT skeniranja ispitali skoro 2.000 primeraka gmizavaca iz velikih muzejskih kolekcija, uključujući one iz Istraživačkog instituta Muzeja Viktorije.
„Sa iznenađenjem smo pronašli osteoderme kod 29 vrsta australo-papuanskih monitor guštera ranije nedokumentovanih. To je petostruko povećanje poznatih slučajeva među goanama“, kaže Roj Ebel sa Australijskog nacionalnog univerziteta.
Osteodermi su najpoznatiji od krokodila, armadila i čak nekih dinosaurusa poput stegosaurusa. Međutim, njihova funkcija ostaje evoluciona misterija. Iako mogu pružiti zaštitu, naučnici misle da takođe mogu doprinositi regulaciji toplote, pokretljivosti i skladištenju kalcijuma tokom reprodukcije.
Novo istraživanje pokazuje da su osteodermi mnogo prisutniji kod guštera nego što se ranije smatralo, kod skoro polovine svih vrsta guštera širom sveta, što je povećanje od 85% u odnosu na ranije procene.
U središtu otkrića je moć muzejskih kolekcija, koje imaju bitnu ulogu u očuvanju biodiverziteta tokom vremena, omogućavajući istraživačima da proučavaju vrste dugo nakon što su sakupljene.
Mnogi od korišćenih uzoraka su bili decenijama stari i u nekim slučajevima stariji od 120 godina, ali je napredak u tehnologiji snimanja omogućio naučnicima nove uvide bez oštećenja originalnog materijala. Ove kolekcije su ne samo arhive, već i aktivna sredstva za naučno otkriće.
Ovaj nalaz sugeriše da su koštane strukture u koži možda evoluirale kao odgovor na pritiske životne sredine dok su se gušteri prilagođavali teškim australijskim predelima, kaže dr Džejn Melvil iz Istraživačkog instituta Muzeja Viktorije.
Dosad je prisustvo osteoderma u monitor gušterima smatrano retkim i uglavnom ograničenim na čuvenog komodo zmaja. Međutim, otkriće raširenog prisustva kod australo-papuanskih goana postavlja nova pitanja o načinu adaptacije ovih guštera, njihovom opstanku i deverzifikaciji širom kontinenta.
Ova vrlo važna studija predstavlja novo poglavlje u priči o australijskim goanama i obezbeđuje moćnu novu bazu podataka za istraživanje kako se koža, struktura i preživljavanje prepliću milionima godina evolucije.
(Telegraf Nauka/Phys.org)
Video: Projekat o osnaživanju Romkinja iz Srbije uzor evropske naučne zajednice, osvojio Grand Prize
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.