Dronovi otkrili gnezda džinovskih stvorenja iz Amazonije: Izbrojali su 41.000

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Tim istraživača sa Univerziteta na Floridi razvio je precizniji način za prebrojavanje divljih životinja, u tome im pomažu dronovi. Ova inovacija pomogla im je da otkriju najveće poznato gnezdo na svetu jedne ugrožene vrste kornjača, saopštio je Univerzitet na Floridi.

Kombinovanjem snimaka iz vazduha sa statističkim modelovanjem, naučnici su dokumentovali više od 41.000 džinovskih južnoameričkih rečnih kornjača (Podocnemis expansa) okupljenih duž reke Gvapore u Amazoniji. Njihovi nalazi objavljeni su u Journal of Applied Ecology, nude novi alat za stručnjake za zaštitu prirode koji žele da prate ranjive populacije životinja sa većom preciznošću.

- Ovo je nov način za efikasnije praćenje populacija životinja. Ako smo metodu koristili za brojanje kornjača, mogla bi se primeniti i na druge vrste - rekao je Ismael Brak, postdoktorski istraživač na Školi za šumarstvo, ribarstvo i geomatiku pri Institutu za hranu i poljoprivredne nauke Univerziteta na Floridi (UF/IFAS) i koautor teksta.

Projekat je počeo sa istraživačima iz Društva za očuvanje divljih životinja (WCS) u Brazilu, Kolumbiji i Boliviji. Jedna od vrsta koju ova organizacija sa sedištem u Njujorku prati je džinovska južnoamerička rečna kornjača, ugrožena zbog krivolovaca koji prodaju njeno meso i jaja.

Kornjače su izuzetno društvena stvorenja, a ženke se svake godine u julu ili avgustu okupljaju kako bi se gnezdile na peščanim obalama reke Gvapore, između Brazila i Bolivije.

Brak se susreo sa naučnicima iz WCS-a na jednoj konferenciji, gde su mu objasnili kako dronovi mogu da se koriste za brojanje kornjača, objasnio je. Oni kreiraju ortomozaike, što su veoma detaljne kompozitne slike visoke rezolucije, napravljene spajanjem stotina preklapajućih snimaka iz vazduha.

Brojanje životinja prikazanih na ortomozaicima je brži, precizniji i manje invazivan pristup od brojanja životinja sa zemlje. Međutim, sama metoda ne uzima u obzir činjenicu da se životinje ponekad kreću tokom posmatranja.

Zajedno, istraživači sa Univerziteta na Floridi i iz WCS-a razvili su metodu koja poboljšava tačnost brojanja eliminišući više izvora grešaka, uključujući dvostruka brojanja (kada se ista jedinka broji više puta) i propuštene jedinke.

(Telegraf Nauka/UF News)

Video: Snimak jedne od najređih vrsta morskih kornjača

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>