
Dronove poslali da snime šta se dešava pod vodom: Ono što su otkrili šokiralo ih je
Tim istraživača poslao je dronove da snime i ispitaju šta se dešava sa Velikim koralnim grebenom nakon izbeljivanja korala na ostrvu Lizard.
Četvrto globalno izbeljivanje korala proglasila je američka Nacionalna administracija za okeane i atmosferu u aprilu 2024.
Naučnici su želeli da provere koliko je taj događaj uticao na sistem korala, pa su poslali dronove da snime 20 sektora (svaki je bio 10 metara dug i isto toliko širok) korala ostrva Lizard i vide šta se dešava pod vodom. Otkrili su smrtnost korala od 92 odsto, što je najveća smrtnost korala koja je do sada dokumentovana, piše Phys.org.
Osim toga, izbeljivanje je uticalo u proseku na 96 odsto korala u ispitivanim oblastima.
- Ovo je jedna od najvećih stopa smrtnosti koja je ikad dokumentovana globalno. Uprkos nižim temperaturama na ostrvu Lizard u odnosu na ostale delove Velikog koralnog grebena, stopa smrtnosti je bez presedana – rekao je dr Vincent Raul, vođa istraživanja i profesor Univerziteta Grifit, i dodao:
- Ovi rezultati pokazuju krhkost koralnih ekosistema kada su suočeni sa stresom klimatskih promena i moguće pustošenje nakon globalnog izbeljivanja korala 2024.
Profesorka Džejn Vilijamson sa Škole prirodnih nauka na Univerzitetu Makvori, koautora studije, izjavila je da nalazi naglašavaju hitnu potrebu za borbu sa klimatskim promenama.
Istraživački tim je koristio snimke visoke rezolucije napravljene dronom kako bi mapirao izbeljivanje korala u martu 2024. godine, a vratio se u junu da proceni stope preživljavanja i uginuća na istim područjima grebena.
- Koristeći snimke dobijene dronom, pratili smo količinu izbeljenih i živih korala tokom i nakon događaja izbeljivanja. Upotreba ove tehnologije omogućava nam da sagledamo efekte događaja izbeljivanja na većim površinama, ali i dalje sa visokom preciznošću – rekla je profesorka Vilijamson.
Tim je koristio dronove DJI Mini 3 Pro i Autel Evo II za prikupljanje snimaka pod vodom, što je potvrđeno posmatranjima u vodi tokom juna 2024. godine.
Studija je objavljena u Coral Reefs.
(Telegraf Nauka/Phys.org)
Video: Snimak jedne od najređih vrsta morskih kornjača
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.