
Poznato koliko su stare najstarije stene na Zemlji: Evo gde se one nalaze
Zemlja je formirana pre oko 4,6 milijardi godina, tokom geološkog eona nazvanog hadajk. Ovo ime taj period dobio je po grčkom bogu podzemnog sveta, što reflektuje ekstremnu vrelinu koja je karakterisala našu planetu u tom trenutku. Naučnici su konačno utvrdili koliko su stare najstarije stene na Zemlji, formirane tokom hadajka, i gde se one nalaze.
- Do pre 4,35 milijardi godina Zemlja se možda dovoljno ohladila da se formirala prva kora i da je nastao život. Međutim, veoma malo je poznato o ovom prvom poglavlju istorije Zemlje, jer su stene i minerali iz tog vremena ekstremno retki. Ovaj nedostatak geoloških ostataka čini rekonstrukciju Zemlje u hadajku teškom i ostavlja nas sa mnogo pitanja o najranijoj evoluciji – napisali su za The Conversation Hanika Rizo, profesorka Univerziteta Karlton, i Džonatan Onil, profesor Univerziteta u Otavi.
Kako su naveli, oni su deo istraživačkog tima koji je potvrdio da se najstarije stene na Zemlji nalaze u severnom Kvebeku, u Kanadi.
Stene i retki minerali
- Stare više od 4 milijarde godina, ove stene pružaju redak i neprocenjiv uvid u poreklo naše planete. Najstariji materijali koji su datirani su ekstremno retki minerali cirkona pronađeni u zapadnoj Australiji. Oni su formirani pre 4,4 milijarde godina i dok su njihove stene „domaćini“ erodirale, cirkoni su opstali dugo. Istraživanje ovih minerala dalo nam je dokaze o okruženju u hadajku i formiranju i evoluciji najstarijeg dela Zemljine kore – napisali su oni.

Kako objašnjavaju, hemijski sastav cirkona pokazuje da su formirani u magmi nastaloj topljenjem sedimenata na dnu drevnog okeana.
- Ovi cirkoni su dokaz da se u hadajku Zemlja naglo hladila i da su tečni okeani formirani veoma rano. Druga ispitivanja ovih cirkona pokazuju da je najranija kora bila bogata magnezijomom i gvožđem. Međutim, do nedavno postojanje ove kore nije bilo potvrđeno – naveli su oni.
Ipak, Džonatan Onil u studiji iz 2008. pretpostavio je da je ova drevna kora sačuvana u severnom Kvebeku i da su ove stene poslednji poznati ostatak hadajka.
Najstarije stene u središtu rasprava
- Od tada je starost ovih stena, otkrivenih u pojasu Nuvuagituk, u središtu kontroverzi i naučnih rasprava. Ovaj pojas nalazi se u najsevernijem delu Kvebeka, iznad 55. paralele. Većina stena tu su metamorfozirane vulkanske stene, bogate magnezijumom i gvožđem. Najstarije stene u pojasu nazivaju se stenama Ujaraluk, što znači „velike stare čvrste stene“ na inuitskom jeziku. Starost od 4,3 milijarde godina je predložena nakon što su otkrivene varijacije neodijuma-142, izotopa koji je nastao isključivo u hadajku kroz radioaktivno raspadanje samarijuma-146. Odnos između samarijuma i izotopa neodijuma već je korišćen za datiranje meteorita i lunarnih stena, ali pre 2008. nije primenjen na stene sa Zemlje. Ovu interpretaciju dovelo je u pitanje nekoliko istraživačkih timova, od kojih su neki proučavali cirkone iz pojasa i predložili da su stari 3,78 milijardi godina, što znači da su stene iz arhaika – naveli su istraživači u tekstu i dodali:
- Tokom leta 2017. vratili smo se u pojas Nuvuagituk da bolje proučimo ove drevne stene. Ovog puta prikupili smo intruzivne stene, poznate kao metagabro, koje seku stensku formaciju, a u nadi da ćemo dobiti nezavisne podatke o starosti. Činjenica da su ove stene intruzija znači da druge stene oko njih moraju biti starije.

Istraživanje u kojem je učestvovalo više naučnika dovelo je istraživače do rezultata.
- Kombinovali smo posmatranje na terenu, sa petrologijom, geohemijom, geohronologijom i primenili smo dve nezavisne metode datiranja pomoću odnosa samarijuma i neodijuma. Obe procene donele su isti rezultat: intruzivne stene stare su 4,16 milijardi godina. Kako su ove intruzivne stene u formaciji Ujaraluk, to znači da same stene ove formacije jesu starije i da su iz hadajka – zaključili su naučnici.
(Telegraf Nauka/The Conversation)
Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.