
Zombi vulkan u Boliviji dugo zbunjuje istraživače: Misterija konačno rešena
Zombi vulkan u Boliviji tutnji u snu i to uprkos tome što je neaktivan stotinama hiljada godina. Naučnici misle da su konačno rešili misteriju.
Vulkan Uturunku, smešten na Andima u jugozapadnoj Boliviji, poslenji put je imao erupciju pre čak 250.000 godina. Ipak, već decenijama pokazuje znake nemira ispod kore – otpušta gasove, trese se, deformiše okolno tlo… To je zabrinulo mnoge jer su pomislili da bi uspavani vulkan ipak mogao da eruptira, piše LiveScience.
Međutim, u novoj studiji objavljenoj u žurnalu PNAS, naučnici tvrde da je ova neobična aktivnost posledica kretanja tečnosti i gasa ispod planine.
Ovo ne samo da objašnjava zašto zombi vulkan ostaje aktivan, već nudi i uvid u njegov potencijal za erupciju. To bi moglo da se primeni i za procenu opasnosti od erupcije kod drugih vulkana, napisali su istraživači u radu.
Uturunku je veliki, neaktivni vulkan koji dostiže visinu od 6.008 metara. Poznat je kao zombi vulkan zbog svoje stalne aktivnosti, ali bez erupcija, napisali su istraživači.
Uturunku se nalazi iznad ogromnog i izuzetno dubokog podzemnog rezervoara magme nazvanog Altiplano-Puna Magma Body (APMB), koji se prostire ispod južne Bolivije, severnog Čilea i severne Argentine. Magma iz APMB može biti potisnuta naviše i akumulirati se blizu površine.
Prisustvo magmatskog tela ispod vulkana moglo bi ukazivati na to da se Uturunku možda priprema za erupciju.
U novoj studiji, istraživači su analizirali signale iz preko 1.700 zemljotresa kako bi vizuelizovali šta se dešava ispod vulkana, a takođe su ispitali svojstva stena na i oko vulkana kako bi utvrdili kako seizmički signali mogu interagovati sa tlom. Umesto akumulacije magme, otkrili su da APMB šalje vrele tečnosti i gasove naviše ka površini kroz usku cev nalik dimnjaku. Ovo dovodi do zarobljavanja gasova poput pare i CO2 ispod vrha, dok se slana voda širi bočno u pukotine oko vulkana.
Primećena deformacija tla i zemljotresi oko Uturunkua mogu se objasniti kretanjem ovih tečnosti i gasova ispod površine, a ne brzim izdizanjem magme odozdo, što znači da vulkan nije spreman za erupciju kao što se ranije strahovalo.
Ovo otkriće bi takođe moglo pomoći istraživačima da utvrde da li su drugi vulkani širom sveta spremni za erupciju.
- "Metode iz ovog rada mogle bi se primeniti na više od 1.400 potencijalno aktivnih vulkana i na desetine vulkana poput Uturunkua koji se ne smatraju aktivnim, ali pokazuju znake života — druge potencijalne zombi vulkane - rekao je Metju Pričard, profesor geofizike na Univerzitetu Kornel i koautor studije.
(Telegraf Nauka/LiveScience)
Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.